Lewiatan apeluje do prezydenta o weto w sprawie ustawy Lex TVN
17 grudnia 2021

Lewiatan apeluje do prezydenta o weto w sprawie ustawy Lex TVN

Po niespodziewanym dodaniu do porządku obrad Sejmu ustawa Lex TVN została przyjęta przez posłów. Gospodarcze i społeczne konsekwencje wejścia jej w życie będą bardzo negatywne. Konfederacja Lewiatan apeluje do prezydenta o zawetowanie tej szkodliwej dla Polski ustawy.

Prezydent Andrzej Duda, w swoich wypowiedziach, jednoznacznie dawał do zrozumienia, że ustawy w takim kształcie nie zaakceptuje.

– Apelujemy więc do prezydenta o zawetowanie przegłosowanej dzisiaj przez posłów ustawy. Dziwi nas, że Sejm, w czasie szalejącej czwartej fali Covid-19,  nie ma czasu zająć się ustawą, która pomogłaby przedsiębiorcom weryfikować szczepienia pracowników, a w trybie ekspresowym przegłosowuje ustawę Lex TVN – mówi Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.

Po ewentualnym wejściu w życie tej ustawy wzrośnie ryzyko utraty zaufania inwestorów do Polski ponieważ za kilka miesięcy zniknie z rynku firma, która zdecydowała się zainwestować u nas ogromny kapitał.

To próba nacjonalizacji prywatnego przedsiębiorstwa. Jest bardzo prawdopodobne, że zanim jakakolwiek amerykańska firma zainwestuje w Polsce choćby jednego dolara zastanowi się dziesięć razy. To też sygnał ostrzegawczy dla potencjalnych inwestorów zagranicznych z innych państw, że inwestycje w naszym kraju obarczone są dużym ryzykiem. I to w sytuacji, kiedy tak bardzo potrzebujemy inwestycji prywatnych, także zagranicznych. W ubiegłym roku udział inwestycji prywatnych w PKB był najniższy od prawie 30 lat.

– Nowa ustawa medialna zniszczy pluralizm debaty publicznej, bo uderzy bezpośrednio w jednego z wiodących, niezależnych nadawców telewizyjnych. Tymczasem Polska potrzebuje niezależnych mediów i stabilnej ochrony własności prywatnej – dodaje Maciej Witucki.

Należy się także spodziewać, że inwestor wystąpi w tej sprawie do międzynarodowego arbitrażu, gdzie najprawdopodobniej zostanie zasądzone gigantyczne odszkodowanie od polskiego skarbu państwa. W tej sytuacji koszt tej irracjonalnej decyzji poniosą wszyscy podatnicy.