Lewiatan apeluje o szybkie uchwalenie pakietu VAT e-commerce
06 maja 2021

Lewiatan apeluje o szybkie uchwalenie pakietu VAT e-commerce

• Apelujemy o pilne uchwalenie zmian do ustawy o podatku od towarów i usług wdrażających unijne przepisy dotyczące opodatkowania działalności e-commerce – napisała Konfederacja Lewiatan w liście do Elżbiety Witek, marszałek Sejmu.
• Nowe przepisy powinny wejść w życie od 1 lipca br.

Zmiany zawarte w projekcie ustawy mają na celu uszczelnienie poboru podatku VAT w handlu transgranicznym oraz uproszczenie obowiązków związanych z podatkiem VAT dla przedsiębiorstw prowadzących transgraniczną sprzedaż towarów lub usług konsumentom.

Projekt zmian w zakresie opodatkowania transakcji e-commerce stanowi implementację dyrektyw Unii Europejskiej, które Polska zobowiązana jest wdrożyć do 1 lipca 2021 r.

– Apelujemy o pilne uchwalenie ustawy ze względu na to, że ma duże znaczenie dla firm działających w branży e-commerce oraz biorąc pod uwagę konieczność wcześniejszego przygotowania procedur i aktualizacji systemów rozliczeniowych do stosowania nowych zasad rozliczania VAT w transakcjach transgranicznych. Nowe przepisy, implementujące pakiet VAT e-commerce, powinny obowiązywać od 1 lipca 2021 r., tj. zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej – mówi Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Niedokonanie implementacji tych przepisów we właściwym terminie oznaczać będzie poważne trudności dla polskich przedsiębiorców w prawidłowym rozliczeniu transakcji z kontrahentami zagranicznymi. Czasu na uchwalenie ustawy jest już bardzo mało, tym bardziej, że tak istotne zmiany nie powinny być wprowadzane praktycznie z dnia na dzień.
Konfederacja Lewiatan