Konfederacja Lewiatan po raz kolejny uczestniczyła w trójstronnym spotkaniu z federacjami pracodawców z Niemiec oraz Czech (BDI i SPCR). Tematem rozmów była m.in. obecna sytuacja gospodarcza w Europie, kryzys energetyczny oraz wyzwania dla stosunków transatlantyckich w kontekście uchwalonej przez USA ustawy o redukcji inflacji (IRA).
Istotnym punktem spotkania była również dyskusja na temat wojny w Ukrainie oraz współpracy na rzecz odbudowy tego kraju.
20 kwietnia w Pradze odbyło się kolejne już trójstronne spotkanie organizacji pracodawców, w którym udział wzięły Konfederacja Lewiatan oraz federacje z Czech (SPCR) i Niemiec (BDI). Celem tych cyklicznych rozmów jest wymiana informacji oraz zacieśnianie współpracy w kluczowych dla organizacji obszarach.
Podczas spotkania omówiono obecną sytuację gospodarczą w Europie i wskazano na wyzwania, z którymi borykają się europejscy przedsiębiorcy – m.in. wysoka inflacja, rosnące ceny energii i deficyt pracowników. Tematem rozmów był również kryzys energetyczny – biorąc pod uwagę wysokie ceny energii, zielona transformacja staje się coraz trudniejsza dla europejskiego biznesu i dlatego też konieczne jest większe wsparcie dla zielonych technologii, w tym dla MŚP.
W związku z uchwaleniem przez USA ustawy o redukcji inflacji (IRA) Unia Europejska przyjęła Plan przemysłowy Zielonego Ładu, co zostało przyjęte przez europejskie przedsiębiorstwa z zadowoleniem. Niezwykle istotne jest jednak zapewnienie większego wsparcia dla nowych inwestycji i tworzenie przyjaznego klimatu inwestycyjnego w Europie. Unia Europejska musi jednocześnie dalej zacieśniać stosunki z USA i zabiegać o podpisanie umowy o wolnym handlu z tym krajem.
Istotnym tematem spotkania była wojna w Ukrainie oraz współpraca krajów unijnych na rzecz odbudowy tego kraju. Dyrektor Generalny KL poinformował o oficjalnej wizycie Prezydenta Zełenskiego w Polsce i podpisanym polsko-ukraińskim memorandum o współpracy przy odbudowie Ukrainy. Odbudowa musi przebiegać w sposób, który pozwoli na zbudowanie nowoczesnej gospodarki i solidnych podstaw instytucjonalnych. Europejski biznes jest gotowy, aby wspólnie uczestniczyć w procesie rekonstrukcji, jednak konieczna jest większa koordynacja działań państw unijnych w tym zakresie oraz stworzenie unijnych gwarancji finansowych, które zachęcą do inwestycji w Ukrainie.
Z ramienia Konfederacji Lewiatan w spotkaniu udział wzięli Grzegorz Baczewski, Dyrektor Generalny KL oraz Kinga Grafa, Dyrektorka ds. UE.