Po wniosku Komisji Europejskiej przedłożonym pod koniec kwietnia oraz zielonym świetle od Parlamentu Europejskiego, Rada UE przyjęła 24 maja rozporządzenie umożliwiające tymczasową liberalizację handlu i inne koncesje handlowe w odniesieniu do niektórych produktów ukraińskich.
Publikacja dokumentu oznacza brak ceł na cały ukraiński eksport do Unii Europejskiej przez okres jednego roku. To między innymi efekt rozmów przewodniczącej Komisji Europejskiej z prezydentem Ukrainy. Tak szybkie i zarazem szerokie zawieszenie ceł importowych znacznie ułatwi eksport ukraińskich towarów przemysłowych i rolnych do UE oraz pobudzi ukraińską gospodarkę. O takie rozwiązanie zabiegaliśmy od początku konfliktu za naszą wschodnią granicą.
Konsekwencje wojny na Ukrainie dla gospodarki
Wojna na Ukrainie wywarła niszczący wpływ na zdolności produkcyjne kraju, infrastrukturę transportową, a także zdolność do handlu z resztą świata, m. in. poprzez brak dostępu do Morza Czarnego. Jej konsekwencje nie mogą być lekceważone zarówno w wymiarze wewnętrznym, jak i międzynarodowym, m. in. z uwagi na bezpieczeństwo żywnościowe.
Od 1 stycznia 2016r., UE i Ukraina stosują tymczasowo pogłębioną i kompleksową umowę o wolnym handlu (DCFTA). Umowa ta otwiera rynki towarów i usług po obu stronach w oparciu o przewidywalne i możliwe do wyegzekwowania przepisy handlowe. Unia Europejska jest jednym z największych partnerów handlowych Ukrainy. Wymiana handlowa w 2021r. wyniosła ponad 52 mld euro, czyli dwa razy więcej niż w momencie wejścia w życie DCFTA. Wśród najważniejszych towarów eksportowych są: żelazo, stal, produkty górnicze, rolne, chemiczne, maszyny.
Decyzja Rady UE z 24 maja
Na mocy rozporządzenia Rady, zawieszone zostają w szczególności:
- wszystkie taryfy celne na mocy tytułu IV Układu o stowarzyszeniu między UE a Ukrainą, które nie zostały jeszcze zliberalizowane. Zawieszenie obejmuje w szczególności: produkty przemysłowe, owoce i warzywa podlegające systemowi cen wejścia oraz produkty rolne i przetworzone produkty rolne objęte kontyngentami taryfowymi;
- pobieranie ceł antydumpingowych na import pochodzący z Ukrainy; oraz
- stosowanie wspólnych reguł importowych w odniesieniu do importu pochodzącego z Ukrainy.
Dodatkowo, Rada zwiększyła wsparcie dla ukraińskich sił zbrojnych w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju, które pozwolą UE na dalsze wspieranie ukraińskich sił zbrojnych w celu obrony integralności terytorialnej i suwerenności kraju oraz ochrony ludności cywilnej. Po przyjęciu w tym roku trzech transz wsparcia na łączną kwotę 1,5 mld euro, została wczoraj uruchomiona czwarta transza w wysokości 500 mln euro.
Kinga Grafa, dyrektorka Przedstawicielstwa Konfederacji Lewiatan w Brukseli
Artykuł dla majowego wydania Brussels Headlines, newslettera europejskiego Konfederacji Lewiatan