Liczymy, że to już ostatni taki lockdown
17 marca 2021

Liczymy, że to już ostatni taki lockdown

• Rząd wprowadza lockdown na terenie całego kraju. Od 20 marca zamknięte będą hotele, kina, teatry, baseny i obiekty sportowe, ograniczona działalność galerii handlowych.
• Trzeci już lockdown w ciągu ostatniego roku nie pozostanie bez wpływu na gospodarkę.

– Na szczęście przemysł pozostaje odporny na skutki pandemii, a Polska czerpie korzyści z bycia w odpowiednich łańcuchach dostaw. O wiele gorzej radzą sobie usługi, zwłaszcza turystyka, hotelarstwo czy gastronomia. Nowe obostrzenie jeszcze bardziej pogłębią ich trudną sytuację. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak po wprowadzeniu kolejnych restrykcji będzie kształtował się popyt czy jakie bariery administracyjne napotka jeszcze biznes. To bardzo ogranicza możliwości inwestowania, składania zamówień u podwykonawców. To wspólny problem małych i dużych firm. Mamy nadzieję, że to już ostatni taki lockdown – mówi Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.

Polacy tęsknią za przedpandemiczną normą w branżach usługowych. Zatrudnienie w nich to szansa dla osób młodych, o małym doświadczeniu. Firmy z tych branż potrzebują jedynie rozsądnego reżimu sanitarnego. W uzgodnieniu takiego reżimu leży ogromna szansa dla usług, co w praktyce będzie krokiem w stronę ostatecznego wyjścia z pandemii.

Aby łagodzić skutki kolejnego lockdownu przedsiębiorcy oczekują wsparcia i działań osłonowych, które zostały zapisane w drugiej Tarczy Finansowej PFR oraz w sześciu tarczach branżowych.

Konfederacja Lewiatan