Mediatorzy Lewiatana pomogą w sporach dotyczących kredytów frankowych
19 maja 2021

Mediatorzy Lewiatana pomogą w sporach dotyczących kredytów frankowych

• Część banków może zdecydować się na ugody z osobami, które zaciągnęły kredyty frankowe. Jedną z form zakończenia sporów może być mediacja.
• Mediatorzy Centrum Mediacji Lewiatan są gotowi do podjęcia się rozwiązywania sporów w sprawach kredytów frankowych.

– Przeprowadziliśmy już szkolenie mediatorów w sprawach kredytów frankowych. Przygotowaliśmy listę osób gotowych do podjęcia się spraw frankowych. Tych przedsądowych, w mediacji umownej i ze skierowania sądowego – mówi Małgorzata Miszkin-Wojciechowska, dyrektorka Centrum Mediacji Lewiatan.

Centrum Mediacji Lewiatan już wcześniej proponowało rozwiązanie problemu kredytów frankowych, korzystając z doświadczeń amerykańskich, na drodze mediacji. Roman Rewald, prezes Centrum Mediacji Lewiatan, amerykański adwokat, analizował sytuację tzw. bańki dotyczącej kredytów hipotecznych w USA, która była przyczyną kryzysu na rynkach finansowym i nieruchomości w 2008 roku. W USA jak doświadczenie pokazało mediacja jest najlepszym rozwiązaniem, bo to strony same kontrolują niezbędne zmiany we wzajemnym stosunku prawnym, bez oddawania się w ręce sądowego rozstrzygnięcia.

W czwartek, 20 maja br. Sąd Okręgowy w Warszawie z sekcją polską GEMME organizuje seminarium poświęcone temu tematowi. link teams – Biuletyn Informacji Publicznej Sąd Okręgowy w Warszawie (warszawa.so.gov.pl)

Konfederacja Lewiatan