Nowy Polski Ład. Wsparcie firm farmaceutycznych wzmocni bezpieczeństwo lekowe
24 lutego 2021

Nowy Polski Ład. Wsparcie firm farmaceutycznych wzmocni bezpieczeństwo lekowe

• Rząd wkrótce ma przedstawić Nowy Polski Ład, czyli plan działań i reform w wielu dziedzinach życia gospodarczego i społecznego.
• Konfederacja Lewiatan apeluje, aby uwzględnić w nim rolę krajowego przemysłu farmaceutycznego w zagwarantowaniu bezpieczeństwa Polaków i wzmacnianiu naszej gospodarki.

Przerwanie globalnych łańcuchów dostaw, braki leków w Europie, problemy z dostępnością szczepionek na Covid-19 – to wszystko dowodzi, że w czasach kryzysu tylko lokalna produkcja gwarantuje dostęp do leków. Kryzys pandemiczny pokazał też, że w takiej sytuacji każdy kraj UE będzie realizował strategię zadbania o własnych obywateli w pierwszej kolejności, a dopiero potem – solidaryzowania się z pozostałymi państwami.

– Wysiłek rządu powinien koncentrować się na wykorzystaniu istniejących przewag w europejskim wyścigu o lokalizację wytwarzania substancji czynnych i leków. Polska z racji swojego doświadczenia i jeszcze istniejących kompetencji nadal może być hubem produkcyjnym dla siebie i całej Europy Środkowo-Wschodniej. Nie wolno nam przegapić tego kluczowego momentu odbudowy – mówi Kacper Olejniczak, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Krajowy potencjał produkcji farmaceutycznej trzeba budować konsekwentnie realizowaną strategią wzmacniania bezpieczeństwa lekowego. Powinna ona uwzględniać możliwość wytwarzania substancji czynnych, różnych typów leków i szczepionek w wielu zakładach produkcyjnych.

– Zdrowie publiczne jest jednym z unijnych priorytetów. Rosnąca zależność UE od importu leków i substancji czynnych z Chin i Indii to zagrożenie dla zdrowia obywateli oraz poważne straty gospodarek. Oczekujemy od rządu pilnych i zdecydowanych działań na rzecz wsparcia rodzimej branży farmaceutycznej – stworzenia warunków dla zwiększania produkcji leków w Polce oraz międzynarodowej ekspansji krajowych firm farmaceutycznych – dodaje Kinga Grafa, dyrektorka Biura Lewiatana w Brukseli.

Bezpieczeństwo lekowe Polaków nie może być pominięte w „Nowym Polskim Ładzie”, a rozwój przemysłu farmaceutycznego powinien stanowić jeden z motorów szybkiego powrotu Polski na ścieżkę wzrostu.

Konfederacja Lewiatan