O czym będziemy rozmawiać na EFNI 2022?
24 czerwca 2022

O czym będziemy rozmawiać na EFNI 2022?

fot. EFNI 2021 (archiwum)

Tegoroczna, jedenasta, edycja Europejskiego Forum Nowych Idei odbędzie się tradycyjnie w Sopocie, w dniach 12-14 października.

Po dwóch latach zmagania się świata z pandemią, jednym z kluczowych problemów, promieniujących na życie społeczne i gospodarcze, stała się wojna w Ukrainie. Nic zatem dziwnego, że podczas EFNI – pośród podejmowanych w debatach spraw – dominować będą wyzwania, jakie wobec, państw, wspólnot, gospodarki i rynków wywołuje szeroko rozumiana niepewność. Nieprzewidywalne bądź trudne do oszacowania ryzyka determinują w ostatnich miesiącach i latach życie publiczne. Podobnie będzie, jak sądzimy, w najbliższej przyszłości.

Głównym gościem 11. EFNI 2022 będzie prof. John Kean, który w rozmowie z prof. Radosławem Markowskim i zaproszonymi do dyskusji panelistami – podejmie kwestie najbardziej palące z perspektywy potrzeb biznesu oraz powinności państwa i wspólnot. Zwłaszcza w tak niepewnych, płynnych i ryzykownych czasach.

Panele dyskusyjne w ramach tegorocznego EFNI przebiegać będą równolegle w czterech ścieżkach tematycznych. Wokół hasła „Europa — czy potrzebny jest wielki reset?” — skupią się tematy geopolityczne oraz szeroko rozumianych wyzwań społecznych i cywilizacyjnych. W centrum uwagi pozostanie człowiek. Choć koncentrujemy się na perspektywie europejskiej, nie zapominamy o kluczowych wyzwaniach mających skalę globalną bądź odnoszącą się do innych regionów świata.

X edycja EFNI przyciągnęła ponad 1000 zarejestrowanych uczestników

Hasło „Zielony horyzont 2050” obejmie tematykę szeroko rozumianej „zielonej” transformacji, a więc głównie zaproponowanej przez europejską wspólnotę neutralności klimatycznej do osiągnięcia najpóźniej w połowie stulecia. Czy jesteśmy w stanie paliwa kopalne zastąpić OZE? Jak finansować potężne inwestycje? Jaka jest przyszłość czystego wodoru i energii atomowej? W jaki sposób płynnie odejść od rosyjskich źródeł i dokonać prędkiej dywersyfikacji na skalę całej UE? Czy wojna w Ukrainie zakłóci bądź opóźni ambitne plany Europy?

W ramach ścieżki „Gospodarka — nadmiar czy umiar?” zastanowimy się przede wszystkim, jakie wnioski płyną z doświadczeń pandemicznych oraz innych kryzysów ekonomicznych i finansowych? Czy biznes może sobie radzić bez wsparcia państwa i wspólnot? Jaki model rynku sprawdzi się w przyszłości — tak bardzo nieprzewidywalnej?

„Czy technologia uratuje świat?”. To dylemat wokół którego skupią się uczestnicy paneli ścieżki technologicznej. W jaki sposób innowacje cyfrowe mogą wspierać rozwój i dobrobyt? Czy staną się źródłem spektakularnych sukcesów i prosperity, czy też niosą ze sobą zagrożenia, być może takie, których jeszcze nie sposób przewidzieć? Jak sztuczna inteligencja wpłynie na relacje społeczne i miejsca pracy? Wreszcie, jakich kompetencji będzie oczekiwać biznes od pracowników w najbliższej przyszłości. Czy przeniesiemy się wkrótce do świata wirtualnego oraz — kto powinien zadbać o nasze cyberbezpieczeństwo?

Poza panelami w ramach czterech ścieżek tematycznych, uczestnicy wezmą udział w licznych spotkaniach i dyskusjach organizowanych w innych, niekiedy luźniejszych formatach. Będzie czas, aby porozmawiać o ważnych książkach, spotkać się z ludźmi kultury i sztuki. Jak zawsze, szykują się też interesujące spotkania Nocnych Marków. Z kolei w ramach „Forum Bałtyckiego” podejmiemy się dyskusji na temat szans i przyszłości państw basenu Morza Bałtyckiego. W jaki sposób budować trwałe sojusze, jak wypracowywać i wdrażać ambitne plany społeczne i gospodarczej; czy jest szansa zbudowania sprawnej, innowacyjnej platformy wymiany wiedzy i doświadczeń między nadbałtyckimi sąsiadami?

W naszych dyskusjach — jak zawsze — wezmą udział wybitni naukowcy, kluczowi liderzy biznesu, a także przedstawiciele administracji i władzy publicznej: europejskiej, państwowej i samorządowej oraz aktywiści i organizacje trzeciego sektora. Towarzyszyć im będą wszystkie opiniotwórcze media.

 

Chcesz być z nami na EFNI 2022?

ZAREJESTRUJ SIĘ


Krzysztof Ratnicyn, menadżer projektów w Departamencie Wydarzeń Konfederacji Lewiatan

Artykuł dla czerwcowego wydania Brussels Headlines – newslettera europejskiego Konfederacji Lewiatan