Obszar zdrowia i polska prezydencja w Radzie UE – priorytety rządu a oczekiwania
05 grudnia 2024

Obszar zdrowia i polska prezydencja w Radzie UE – priorytety rządu a oczekiwania

W styczniu rusza prezydencja Polski w Radzie UE. Zgodnie z oficjalną stroną, prezydencja skupi się na bezpieczeństwie lekowym, cyfrowej transformacji opieki zdrowotnej, zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży oraz promowaniu zdrowia i profilaktyki chorób. W naszej ocenie priorytety są dobrze określone i odpowiadają oczekiwaniom zarówno pacjentów, biznesu, jak i instytucji unijnych.

Z punktu widzenia przemysłu istotna jest zapowiedź nowego Komisarza ds. Zdrowia. Olivér Várhelyi wskazał na początku grudnia, że zamierza zaprezentować projekt aktu legislacyjnego o lekach krytycznych w czasie 100 pierwszych dni nowej Komisji Europejskiej. Komisarz podkreślił, że trzeba stworzyć warunki do produkcji w UE, a także, że rynek powinien być odpowiednio atrakcyjny dla biznesu. Komisarz proponuje stworzyć wspólny system zakupów. Uzupełnieniem tego tematu będzie domknięcie reformy unijnego pakietu farmaceutycznego. Także ministrowie zdrowia państw członkowskich UE podkreślają, że liczą na to, że polska prezydencja w Radzie UE zakończy w pierwszej połowie 2025 r. prace nad pakietem legislacyjnym.

Z punktu widzenia cyfrowej transformacji opieki zdrowotnej kluczowe będą zagadnienia cyberbezpieczeństwa wyrobów medycznych, wdrażanie EU AI Act i rozporządzenia tworzącego europejską przestrzeń danych dotyczących zdrowia (EHDS), która ma być filarem Europejskiej Unii Zdrowotnej. EHDS pozwoli pacjentom kontrolować ich dane zdrowotne i wspomoże przepływ danych na potrzeby świadczeń zdrowotnych. Dodatkowo pozwoli wykorzystać potencjał danych zdrowotnych na potrzeby badań naukowych, innowacji i tworzenia polityk zdrowotnych. Państwa członkowskie podkreślają potrzebę wykorzystania tych rozwiązań do wzmocnienia Europejskiej Unii Zdrowotnej, która jeśli wykorzysta swój potencjał może wpłynąć pozytywnie na konkurencyjność Unii Europejskiej.

Jako przedstawiciele przedsiębiorców z nadzieją czekamy na rozpoczęcie prac polskiej prezydencji, podobnie jak przedstawiciele państw członkowskich i Komisji Europejskiej. Pracy jest dużo, ale dobrze zakreślone priorytety mogą ułatwić rozwój Europejskiej Unii Zdrowotnej i wzmocnienie unijnego przemysłu.


Kacper Olejniczak, dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia i Sektora Life Sciences, Konfederacja Lewiatan

Artykuł dla grudniowego wydania Brussels Headlines – newslettera europejskiego Konfederacji Lewiatan