Ostrożne odmrażanie gospodarki
28 kwietnia 2021

Ostrożne odmrażanie gospodarki

Od 4 maja br. do działalności w reżimie sanitarnym wracają galerie handlowe, sklepy budowlane i meblowe. Kilka dni później wznowią działalność hotele, a następnie restauracje i kawiarnie – ogłosił premier Mateusz Morawiecki.

– Cieszymy się, że rząd przedstawił konkretny plan odmrażania gospodarki. Dzięki temu firmy nie będą zaskakiwane decyzjami w ostatniej chwili, jak to się działo do tej pory. O taki szczegółowy harmonogram apelowaliśmy od dawna. Szkoda, że rząd nie zdecydował się na wznowienie już od 4 maja działalności restauracji, hoteli, czy klubów fitness i innych usług, czego oczekiwały największe organizacje biznesowe. Przedsiębiorcy są gotowi wznawiać działalność z zachowaniem reżimów sanitarnych i ograniczeń liczby klientów – mówi Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan.

Konfederacja Lewiatan apelowała o odmrożenie od 4 maja całości handlu detalicznego, gastronomii (w wersji minimalnej, w pierwszym etapie, możliwość przyjmowania gości w zewnętrznych ogródkach obiektów gastronomicznych), hoteli (w pierwszym etapie na poziomie co najmniej 50% obłożenia w danym obiekcie) oraz klubów fitness i innych usług.

– Jednocześnie zwracamy uwagę na konieczność maksymalnego przyspieszania i rozszerzenia programu sczepień (także w zakładach pracy) jako jedynego środka chroniącego przed zdrowotnymi i gospodarczymi skutkami pandemii – dodaje Grzegorz Baczewski.

Konfederacja Lewiatan