Otwarcie sklepów w galeriach handlowych pomoże przedsiębiorcom
29 kwietnia 2020

Otwarcie sklepów w galeriach handlowych pomoże przedsiębiorcom

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił dzisiaj szczegóły drugiego etapu odmrażania gospodarki, czyli znoszenia obostrzeń wprowadzonych w ramach walki z epidemią koronawirusa.

Komentarz Grzegorza Baczewskiego, dyrektora generalnego Konfederacji Lewiatan

Biznes nauczył się już żyć z koronawirusem. Widać to po tych rodzajach działalności gospodarczej, których nie zakazano rozporządzeniem wprowadzającym stan epidemiczny. Pracodawcy wprowadzili wewnętrzne procedury bezpieczeństwa, zapewniają pracownikom środki ochrony i dostosowali sposób pracy do nowych warunków. Przez ostatnie tygodnie współpracowaliśmy z Ministerstwem Rozwoju, przygotowując protokoły zaleceń sanitarnych dla otwarcia działalności, które okresowo wstrzymano w celu ograniczenia ryzyka zakażeń.

To dobre materiały, dające rękojmie zachowania bezpieczeństwa zdrowotnego dla pracowników i klientów, a jednocześnie pozwalające firmom na produkcję i świadczenie usług. Należy tu wyważyć koszt ekonomiczny i bezpieczeństwo zdrowotne. Oczywiście, zdrowie zawsze powinno być na pierwszym miejscu, jednak straty gospodarcze wiążą się z konkretnymi miejscami pracy i wynagrodzeniami pracowników.

 

Konfederacja Lewiatan razem z Federacją Przedsiębiorców Polskich uruchomiła licznik strat spowodowanych restrykcjami związanymi ze zwalczaniem COVID-19. Wynika z niego, że codziennie polska gospodarka traci ponad 2 mld zł. Te straty urosły już do niemal 100 mld zł. Dlatego otwieranie tych działalności gospodarczych, które można uruchomić w sposób bezpieczny jest ważne i pilne.

Otwarcie sklepów w galeriach handlowych niewątpliwie będzie dla gospodarki sygnałem, który pozwoli nieco poprawić nastroje przedsiębiorców i konsumentów. Należy jednak zadbać o to, żeby firmy mogły przejść przez okres, w którym sprzedaż będzie znacząco obniżona, pomimo jej dopuszczenia. Trudno będzie wrócić do poziomu sprzedaży pozwalającego przynajmniej na pokrycie kosztów działalności. Firmy z niecierpliwością czekają na środki z tzw. Tarczy Finansowej oraz na pozytywne decyzje o wsparciu przewidzianym w ramach Tarczy Antykryzysowej. Cieszy ogłoszenie uruchomienia od dziś Tarczy Finansowej. Niestety z sygnałów jakie otrzymujemy od firm, uzyskanie obiecanego wsparcia jak dotąd, nie jest ani tak szybkie, ani tak łatwe, jak ogłaszano na konferencjach prasowych.

Konfederacja Lewiatan