Polska prezydencja w Radzie UE coraz bliżej
18 września 2024

Polska prezydencja w Radzie UE coraz bliżej

Już za 3 miesiące Polska obejmie przewodnictwo w Radzie UE. Przygotowania do objęcia prezydencji wymagają wielu uzgodnień na różnych szczeblach oraz otwartości administracji rządowej na dialog ze stroną społeczną, w tym organizacjami reprezentującymi przedsiębiorców i pracodawców. W jaki sposób wzmacniamy głos biznesu w debacie na temat priorytetów polskiej prezydencji?

Jako Konfederacja Lewiatan aktywnie wspieramy różne formy dialogu, między innymi reprezentując biznes na spotkaniach w sprawie programowania prac prezydencji. Co więcej, sami inicjujemy dyskusje na temat obranych przez rząd priorytetów, organizując ‘Spotkania z prezydencją’ dla członków naszej organizacji. Mając świadomość jakie szanse niesie ze sobą polska prezydencja w Radzie UE, chcemy aktywnie współtworzyć jej agendę i cieszymy się na każdą możliwość wniesienia wkładu w proces przygotowań.

Rada Przedsiębiorców ds. prezydencji

Przedstawiciele Konfederacji Lewiatan uczestniczą w posiedzeniach Rady Przedsiębiorców ds. prezydencji powołanej z inicjatywy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Organizacje reprezentujące przedsiębiorców regularnie spotykają się z przedstawicielami resortów odpowiedzialnymi za poszczególne obszary tematyczne i przekazują swoje propozycje. Dotychczas odbyły się trzy spotkania w tym formacie, z Ministerstwem Rozwoju i Technologii, Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ministerstwem Finansów. W ich trakcie dyskutowaliśmy m.in. na temat koniecznych do podjęcia działań zmierzających do wzmocnienia jednolitego rynku UE oraz poprawy otoczenia regulacyjnego w Europie.

Mając na uwadze, że przedsiębiorcy borykają się z niepewnością regulacyjną i nadmiarem obowiązków sprawozdawczych, a konkurencyjność unijnej gospodarki względem największych gospodarek świata maleje, stworzenie odpowiedniej strategii przemysłowej i zadbanie o długoterminową stabilność powinny stanowić priorytet polskiej prezydencji. W świetle nowego cyklu instytucjonalnego, a także wraz z początkiem debaty nad kształtem nowego budżetu UE, polska prezydencja będzie miała szansę zaproponować przedefiniowanie dotychczasowych strategii. Liczymy, że dyskusje z biznesem przysłużą się do nadania odpowiedniego kierunku europejskiej debacie w najbliższych miesiącach.

‘Spotkania z prezydencją’

Konfederacja Lewiatan kontynuuje cykl ‘Spotkań z prezydencją’, podczas których przedstawiciele administracji, zarówno krajowej jak i europejskiej, dzielą się z przedstawicielami firm informacjami o przygotowaniach do polskiego przewodnictwa w Radzie UE. W ostatnich miesiącach organizowaliśmy takie spotkania regularnie, a wśród odwiedzających nas gości byli zaangażowani w sprawy europejskie przedstawiciele rządu, m.in. Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, pełnomocniczka ds. polskiego przewodnictwa Radzie UE, Ignacy Niemczycki, wiceminister rozwoju i technologii, Dariusz Standerski, wiceminister cyfryzacji oraz Katarzyna Kacperczyk, wiceministra zdrowia.

Spotkania na temat prezydencji cieszą się dużą popularnością wśród firm członkowskich Lewiatana, także z powodu możliwości aktywnego udziału w dyskusji. Zaprojektowanie z wyprzedzeniem agendy UE we wszystkich obszarach prac Rady nie jest łatwym zadaniem, ponieważ w trakcie planowania należy wziąć pod uwagę dossier ‘odziedziczone’ po poprzedniej prezydencji, możliwe nowe propozycje Komisji Europejskiej, a także trudne do przewidzenia sytuacje kryzysowe mające wpływ na funkcjonowanie UE. Te wszystkie okoliczności sprawiają, że elastyczność w programowaniu prac Rady musi być duża, a dobór priorytetów właściwy. Niemniej właśnie w trakcie ‘Spotkań z prezydencją’ członkowie Lewiatana nie tylko mogą przekonać się jak bardzo skomplikowana jest ta układanka, ale także dołożyć do niej coś od siebie. Kolejne spotkania i ciekawe dyskusje przed nami.

Zespół przy Radzie Dialogu Społecznego

Od września przedstawiciele Konfederacji Lewiatan uczestniczą także w posiedzeniach doraźnego Zespołu problemowego ds. prezydencji przy Radzie Dialogu Społecznego. W trakcie inauguracyjnego posiedzenia strony reprezentujące przedstawicieli pracodawców i pracowników zapoznały się z ogólnymi priorytetami obranymi przez rząd, wśród których na pierwszy plan wysuwa się bezpieczeństwo UE w wymiarze gospodarczym, energetycznym, militarnym, informacyjnym, żywnościowym i zdrowotnym.

Prace zespołu będą obejmowały szczegółowe dyskusje i wymianę stanowisk w odniesieniu do wszystkich priorytetowych obszarów. Przedstawiciele strony społecznej będą poszukiwać elementów łączących przedsiębiorców i pracowników oraz dyskutować o sprawach dla nich najważniejszych, tak aby przez wspólnie wypracowane rekomendacje wesprzeć administrację rządową w przygotowaniach do prezydencji. W tym kontekście, doświadczenie członków zespołu we współpracy z Europejskim Komitetem Ekonomiczno-Społecznym będzie stanowiło istotną wartość dodaną.

Podsumowując, dialog stanowi istotną część przygotowań do polskiej prezydencji w Radzie UE, a wszystkie jego formy przybliżają nas do osiągnięcia wspólnego celu, jakim jest właściwe wyznaczenie przez Polskę priorytetów UE na początku nowego cyklu instytucjonalnego. Moment, w którym Polska obejmie przewodnictwo i zacznie wpływać na europejską agendę także nie pozostaje bez znaczenia, więc należy go dobrze wykorzystać. W końcu data 1 stycznia 2025 roku nie jest już odległą perspektywą i pozostał jedynie kwartał do zakończenia przygotowań. ‘Jedynie’ albo ‘aż’ kwartał.


Ewelina Augustyniak, ekspertka ds. UE, Konfederacja Lewiatan

Artykuł dla wrześniowego wydania Brussels Headlines – newslettera europejskiego Konfederacji Lewiatan