21 kwietnia br. odbyła się seria spotkań Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego (PZPPF) z europosłami i ich doradcami zorganizowana przez Przedstawicielstwo Konfederacji Lewiatan w Brukseli.
Rozmawialiśmy o możliwości wspierania przez UE w większym niż dotychczas zakresie produkcji substancji czynnych (API) w Europie.
Spotkaliśmy się z doradcami europosła Adama Jarubasa (Europejska Partia Ludowa, Komisje ENVI i ITRE w PE) oraz z europosłem Kosmą Złotowskim (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, Komisje TRAN, PETI, IMCO, JURI).
Jedną z konsekwencji przeniesienia lwiej części produkcji API z Europy do Azji są braki w dostępie do wielu podstawowych leków, które na przestrzeni ostatnich 10 lat wzrosły aż 12-krotnie. Ten problem stał się jeszcze bardziej ewidentny w kontekście obecnego kryzysu gospodarczego wywołanego przez pandemię, który polegał m.in. na zakłóceniu globalnych łańcuchów dostaw. Uświadomiło to zarówno decydentów jak i opinię publiczną, w jak dużym stopniu nasze bezpieczeństwo lekowe zależy od regularnych dostaw API z Azji. W związku z powyższym jeżeli UE pragnie osiągnąć tzw. strategię autonomiczną*, o której jest mowa m.in. w Strategii Przemysłowej, to musi ona w zdecydowanie większym stopniu niż dotychczas wspierać rodzimą produkcję. Aspekt ten został poruszony także w Strategii Farmaceutycznej UE. Mankament polega jednak na tym, iż w ślad za nią nie poszło dotychczas utworzenie żadnych konkretnych mechanizmów wsparcia.
Dlatego właśnie apelujemy o rozwój potencjału europejskiej, w tym polskiej produkcji API, który mógłby opierać się na trzech filarach:
- Krajowych Planach Odbudowy, będących elementem Funduszu Odbudowy UE po pandemii;
- Funduszach unijnych przeznaczonych na inwestycję w nowoczesną i innowacyjną gospodarkę;
- Ważnych projektach stanowiących przedmiot wspólnego europejskiego zainteresowania (IPCEI).
Uważamy, iż wsparcie UE i państw członkowskich w tym zakresie powinno działać na wzór wspólnej polityki rolnej i dopłat dla rolników. Dzięki temu udałoby się znacząco poprawić nasze bezpieczeństwo lekowe i osiągnąć strategię autonomiczną w tym kluczowym obszarze.
Z ramienia PZPPF w spotkaniach uczestniczył Grzegorz Rychwalski (wiceprezes) i Małgorzata Maurer-Oxley (Dyrektor ds. Międzynarodowej Współpracy, Polpharma). Konfederację Lewiatan reprezentowali Kinga Grafa (Dyrektor Przedstawicielstwa w Brukseli) oraz Adam Dorywalski (Ekspert ds. UE w Przedstawicielstwie w Brukseli).
* UE zdefiniowała ją jako zdolność do samodzielnego działania, polegania na własnych zasobach w kluczowych obszarach strategicznych oraz współpracy z partnerami w razie potrzeby.