Pomoc dla uchodźców w Grecji
24 lutego 2020

Pomoc dla uchodźców w Grecji

Fundacja The Hope Project Polska organizuje zbiórkę darów dla uchodźców w obozie Moria, na Lesvos w Grecji, największego na terenie Unii Europejskiej.

W lutym br. liczba mieszkańców Morii przekroczyła 22 tysiące. Prawie połowę (ok. 42%) rezydentów stanowią dzieci, ok. tysiąca pozostaje bez opieki rodziców. W Morii, jak i w innych przepełnionych obozach na wyspach greckich, warunki są tragiczne. Brakuje dosłownie wszystkiego, od namiotów, butów, po żywność i lekarstwa. Zdjęcia z obozu można zobaczyć tutaj. Sytuacja uchodźców na wyspach greckich pozostaje nierozwiązana od 2015 roku. W ostatnich tygodniach ponad 800 tys. osób uciekło w domów w prowincji Idlib w Syrii, część tych osób trafi do obozu uchodźców w Grecji.

Mając na uwadze powyższe zwracamy o przekazanie, w ramach darowizny, produktów pierwszej potrzeby takich jak koce, kołdry, śpiwory, ręczniki, ubrania (zwłaszcza bielizna i skarpety), buty, szczoteczki do zębów i pasta, kosmetyki (szczególnie szampony i żele do mycia), środki czystości, pieluchy, maszynki do golenia, żywność o długim terminie przydatności do spożycia (w szczególności mleko modyfikowane), powerbanki zwykłe i solarne, latarki, żarówki zasilane przez USB oraz przybory malarskie (farby, pastele, plastelina, płótno malarskie, papier). Końcówki serii, materiały reklamowe, również towar, który nie może zostać z różnych przyczyn sprzedany.

W ramach prowadzonej akcji przyjmiemy również witaminy i suplementy diety, lekarstwa i sprzęt medyczny(również używany) wg listy sporządzonej w ramach kwerendy wśród klinik medycznych funkcjonujących na Lesvos (w załączeniu). Proszę mieć na uwadze, że wywóz leków OTC i antybiotyków podlega zapisom rozporządzenia Ministra Zdrowia z 2004 roku w sprawie produktów leczniczych będących przedmiotem pomocy humanitarnej (Dz. U Nr. 13 poz. 115), również w załączeniu.

Zbiorczy transport fundacji The Hope Project Polska ruszy na Lesvos w kwietniu br. Wkład rzeczowy należałoby zatem dostarczyć do Warszawy, do magazynu ACP Global Forwarding, Aleja Krakowska 4/6, 02-284 Warszawa. Naszym kurierem jest firma DPD. Fundacja w zeszłym roku przewiozła prawie 10 ton produktów pierwszej potrzeby, zgromadzonych w ramach ogólnopolskiej zbiórki. Każda pomoc będzie nieoceniona.

Lista zapotrzebowania

Kontakt:

Agnieszka Konkel
Koordynator ds. partnerstw
tel. 608 579 630
https://thppolska.org/

 

Konfederacja Lewiatan