Przedsiębiorcy chcą mieć więcej czasu na konsultacje projektu ustawy dotyczącej ROP
13 sierpnia 2021

Przedsiębiorcy chcą mieć więcej czasu na konsultacje projektu ustawy dotyczącej ROP

Dziewięć organizacji, w tym Konfederacja Lewiatan, apeluje do resortu klimatu i środowiska o wydłużenie terminu konsultacji publicznych projektu ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, która ma wdrożyć model Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta.

Organizacje przedsiębiorców proponują, ze względu na kompleksowość proponowanych zmian oraz okres urlopowy, przedłużenie konsultacji społecznych o 10 dni roboczych, do 17 września br.


– Z niecierpliwością czekamy na nowy model rozszerzonej odpowiedzialności producenta, ponieważ umożliwi on realizację wymagań wynikających z prawa europejskiego. Chcemy uczestniczyć w jego przygotowaniu, ale potrzebujemy więcej czasu, aby odnieść się do propozycji zawartych w projekcie ustawy. Mamy nadzieję, że efektywny system ROP zwiększy poziom recyklingu i zminimalizuje koszty całego systemu – mówi Dorota Zawadzka-Stępniak, dyrektorka departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan.

Pod apelem o wydłużenie terminu konsultacji projektu ustawy podpisali się: APPLiA Ogólnopolski Związek Producentów AGD, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Konfederacja Lewiatan, PlasticsEurope Polska, Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców, Polska Izba Przemysłu Chemicznego, Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego, Pracodawcy RP oraz Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Konfederacja Lewiatan