Najpopularniejszymi świadczeniami pozapłacowymi oferowanymi w przedsiębiorstwach są grupowe ubezpieczenia i możliwość załatwiania prywatnych spraw w godzinach pracy. Do najrzadziej stosowanych należą dopłaty do domowego internetu i świadczenia dla zwierząt domowych – wynika z raportu „Wpływ pandemii COVID -19 na kształtowanie się nowych modeli pracy” przygotowanego przez Lewiatana.
Do świadczeń, które najwięcej firm zaczęło oferować po rozpoczęciu pandemii należą wyposażenie domowego biura na koszt pracodawcy, wsparcie psychologiczne i dopłaty do domowego internetu. Najrzadziej decydowano się na oferowanie samochodów służbowych z możliwością korzystania do celów prywatnych i świadczeń obejmujących zwierzęta domowe.
– Benefity pracownicze budują lojalność zatrudnionych, którzy mają poczucie, że pracodawca troszczy się o ich komfort. Rewanżują się więc tym samym i doceniając swoje miejsce pracy są bardziej zmotywowani do wypełniania obowiązków czy zaangażowania we wspólne cele – mówi Sławomir Szymczak, ekspert Lewiatana.
Benefit pracowniczy to tak zwane świadczenia pozapłacowe. Oprócz pensji pracownik otrzymuje od pracodawcy dodatkowe bonusy, które przysługują w ramach zawartej z pracodawcą umowy (najczęściej są one finansowane przez firmę, ale zdarzają się też takie benefity, które pracownik współfinansuje).
Pandemia COVID-19 zmieniła podejście do pracy i benefitów pracowniczych. Trend dbałości o zdrowie – dni wolne dla zdrowia psychicznego, kurs radzenia sobie ze stresem, dodatek do zakupu sprzętu fitness do domu, biurka stojące, zajęcia z jogi – obok zmiany w postrzeganiu elastyczności i zdalnego pełnienia obowiązków zawodowych jest najbardziej widocznym kierunkiem rozwoju i przemian świadczeń pozapłacowych.
Najpopularniejsze benefity pracownicze:
- Elastyczny czas i hybrydowe formy świadczenia pracy
- Karty sportowe
- Paczki świąteczne i bony zakupowe
- Programy kafeteryjne
- Pakiety medyczne
- Bilety do kina/teatru
- Pakiety ubezpieczeniowe
- Dofinansowanie do szkoleń, kursów językowych
- Dofinansowanie do urlopów (np. wczasy pod gruszą)
- Dofinansowanie edukacji dla dzieci czy dopłaty do żłobka/przedszkola/opieki nad dzieckiem w godzinach pracy rodzica
- Śniadania lub firmowe lunche (w związku z inflacją jest to przez respondentów bardzo chwalony bonus)
- Darmowe miejsce parkingowe
- Inne benefity pozapłacowe tj. laptop/telefon/ samochód służbowy
- Zdrowe przekąski w biurze (np. owocowe czwartki)
- Dni nieformalnego stroju
- Możliwość przyprowadzania dziecka do pracy w sytuacji losowej
- Dzień wolny w urodziny
- Wyjścia integracyjne
Ekspertyza powstała w ramach projektu: „Wpływ pandemii COVID-19 na kształtowanie się nowych modeli pracy”, który jest współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Konfederacja Lewiatan