Minął ponad rok od zaprzysiężenia rządu. Wiele postulatów przedsiębiorców nadal czeka na realizację. Chyba największą słabością gabinetu Donalda Tuska był brak koordynacji polityki gospodarczej. Ale najbliższe miesiące wcale nie będą łatwiejsze, nie tylko ze względu na uwarunkowania wewnętrzne, ale także zmianę polityki gospodarczej USA po przejęciu władzy przez Donalda Trumpa.
W ostatnich kilkunastu miesiącach potrzeba uporania się z problemami pozostawionymi przez poprzednią władzę determinowała priorytety. Jednocześnie mierzyliśmy się z wieloma wyzwaniami: wojna w Ukrainie, konieczność modernizacji armii, inflacja, powódź, ogromny deficyt budżetowy i duże oczekiwania społeczne. Działalności rządu nie ułatwiały też trudne realia geopolityczne – upadek reżimu Baszara Asada w Syrii, konflikt na Bliskim Wschodzie. W najbliższym czasie czeka nas zmiana amerykańskiej polityki gospodarczej, która także może wpłynąć na europejski i polski biznes.
– Widzimy zmianę klimatu dla biznesu, ale bilans realizacji przez rząd postulatów przedsiębiorców nie jest zadowalający. Liczyliśmy na więcej, choć jesteśmy też realistami. Część naszych propozycji jest wdrażana, ale bardzo powoli. Wiele najważniejszych nadal czeka na spełnienie. Od wielu tygodni powtarzamy, że niezbędna jest lepsza koordynacja polityki gospodarczej. Apelujemy o powołanie wicepremiera odpowiedzialnego za sprawy gospodarcze oraz utworzenie Rady Gospodarczej przy premierze, jako ciała sprawnie przenoszącego opinie środowiska gospodarczego na najwyższy poziom administracji rządowej. Mamy nadzieję na przyspieszenie realizacji naszych postulatów – mówi Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.
Przed rokiem nasi eksperci w porozumieniu z firmami, przygotowali kilkadziesiąt postulatów do nowego rządu, które obejmowały 12 obszarów, m.in. podatki, pracę, edukację, energetykę, cyfryzację. Pod koniec ubiegłego roku oceniliśmy jak rząd realizuje propozycje przedsiębiorców. W styczniu br. w specjalnym raporcie „Postulaty przedsiębiorców. Rok nowej władzy” uaktualniamy stan ich realizacji.
Przywracanie praworządności i rozliczenia poprzedniego rządu idą powoli. Trzeszczy budżet na ochronę zdrowia, nie najlepiej wyglądają finanse publiczne. Mimo pewnej, niewielkiej poprawy jakości stanowienia prawa, proces legislacyjny odbywa się w pośpiechu, brakuje rzetelnych konsultacji społecznych.
Przed rządem jeszcze ogrom pracy. Musi, kontynuując trudne zadanie związane z przywracaniem praworządności, mocniej wsłuchiwać się w postulaty środowisk gospodarczych, które sygnalizują, że zaniedbanie spraw gospodarczych odbije się na kondycji firm, a w konsekwencji na stanie finansów publicznych, jakości pracy i życia obywateli.
Jeżeli naprawdę zależy nam na tym, żeby Polska szybko się rozwijała, powinniśmy zrobić wszystko, aby lepiej wykorzystać potencjał kobiet. Niestety, w kwestii równości płci w przedsiębiorstwach mamy jeszcze wiele do zrobienia. Nadal nie spełniamy w tym zakresie wielu standardów międzynarodowych ani minimalnych założeń unijnych dyrektyw.
Przygotowaliśmy wiele rekomendacji dla rządu, których celem jest zapewnienie równości płci. Postulujemy m.in. powstanie odrębnej ustawy poświęconej w całości zwiększeniu udziału kobiet w organach zarządzających, czy wprowadzenie przepisów uwzględniających równowagę płci do nowego Kodeksu Dobrych Praktyk Nadzoru Właścicielskiego.
Raport do pobrania „Postulaty przedsiębiorców. Rok nowej władzy”
Konfederacja Lewiatan