Relacja: GOZ jako priorytet UE na najbliższe lata
27 stycznia 2022

Relacja: GOZ jako priorytet UE na najbliższe lata

fot. ec.europa.eu

25 stycznia spotkała się Grupa Zadaniowa BusinessEurope ds. Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (GOZ). Przedstawiciele federacji pracodawców i organizacji sektorowych z całej Europy rozmawiali o pierwszym Pakiecie GOZ, który ma zostać ogłoszony przez Komisję Europejską 30 marca

Gościem specjalnym zaproszonym na spotkanie był William Neale, główny doradca ds. GOZ w Dyrekcji Generalnej ds. Środowiska Komisji Europejskiej. Zaprezentował on główne założenia Komisji związane z publikacją pierwszego Pakietu GOZ tj.:

  • Inicjatywa dotycząca polityki w zakresie zrównoważonych produktów, w tym przegląd Dyrektywy Ecodesign
  • Przegląd rozporządzenia ws. wyrobów budowlanych
  • Wniosek dot. rozporządzenia w sprawie uzasadniania oświadczeń środowiskowych przy użyciu metody śladu ekologicznego produktu/organizacji (oświadczenia ekologiczne)
  • Strategia dotycząca zrównoważonych wyrobów włókienniczych

Przedstawiciel Komisji wyraźnie podkreślił, że wszystkie inicjatywy związane z GOZ są traktowane priorytetowo przez UE jako część tzw. Nowego Europejskiego Zielonego Ładu.  Zapewniał on jednak biznes, że nowe regulacje będą napisane w przyjazny sposób dla sektora MŚP, ponieważ mają one na celu wykorzystanie danych, które już są, a nie zbieranie nowych.

Największe obawy w tym kontekście po stronie biznesu wzbudza bowiem propozycja nowych oświadczeń ekologicznych (po ang. Digital Product Passports). Z jednej strony ma ona doprowadzić do udostępniania danych dot. materiałów z jakich zbudowany jest dany przedmiot, tak aby w większym stopniu niż dotychczas było możliwe ich ponowne użycie, a z drugiej przestrzegać w pełni ochrony praw autorskich. Na spotkaniu usłyszeliśmy zapewnienie od urzędnika Komisji, że stopień dostępu do wrażliwych danych będzie zależał od tego jakim jest się podmiotem tj. np. firmą, czy też konsumentem. Komisja wyraziła również swoją gotowość do wsłuchania się w pomysły biznesu dot. uregulowania tej kwestii.

Z ramienia Konfederacji Lewiatan w spotkaniu uczestniczył Adam Dorywalski, ekspert ds. UE z Biura w Brukseli.