Relacje z EFNI 2021
22 października 2021

Relacje z EFNI 2021

Ponad 1100 osób z kilkunastu krajów, w tym wybitni ekonomiści, liderzy biznesu i naukowcy, wzięło udział w zakończonym 23 października 10. Europejskim Forum Nowych Idei w Sopocie. Wydarzenie zorganizowała Konfederacja Lewiatan, we współpracy z BusinessEurope i Miastem Sopot.

Tegoroczne EFNI, organizowane już po raz dziesiąty, to ponad setka akredytowanych dziennikarzy i reporterów, szesnastu partnerów medialnych, sześćdziesiąt paneli i debat rozłożonych na przestrzeni trzech dni w czterech blokach tematycznych: „Czuła technologia”, „Obywatel nowych czasów”, „Zdążyć przed 2050″ i „Nowy początek starego świata?”.

Choć Europejskie Forum Nowych Idei 2021 było wydarzeniem w pełni stacjonarnym, część prelegentek i prelegentów wzięła udział w dyskusjach zdalnie, a uczestnicy mieli możliwość śledzenia ich wystąpień. W tegorocznym EFNI wzięło udział 57 proc. mężczyzn i 43 proc. kobiet.

Wśród gości tegorocznego Forum znaleźli się, między innymi, Paolo Gentilioni, komisarz europejski ds. gospodarki, Jan Fischer, były premier Czech, Andrius Kubilius, były premier Litwy i europoseł, Iveta Radičová była premier Słowacji, Christa Schweng, przewodnicząca Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, Marek Niedużak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii i Olga Semeniuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, pełnomocniczka Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Ważnym elementem tegorocznego Forum były również panele poświęcone współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego. W dyskusjach tych wzięły udział federacje Niemiec (BDI) i Francji (MEDEF). Przyjęły ona również wspólną deklarację .

Jak co roku uczestnicy spotkania przyjęli Deklarację Sopocką, w której wezwali polski rząd do podjęcia prawdziwego dialogu z instytucjami unijnymi. W czasie ceremonii zamknięcia EFNI odczytali ją: Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, Jerzy Buzek, przewodniczący Rady Programowej EFNI, Jacek Karnowski, prezydent Sopotu oraz Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.

Pobierz tekst Deklaracji Sopockiego po polsku i po angielsku .

Z relacjami ze wszystkich paneli można się zapoznać na stronie efni.pl .
Zdjęcia z EFNI 2021 dostępne są na portalu Flickr.

Konfederacja Lewiatan