Thierry Breton był gościem Konfederacji Lewiatan
14 grudnia 2021

Thierry Breton był gościem Konfederacji Lewiatan

Thierry Breton, komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, spotkał się dzisiaj z przedstawicielami kilkudziesięciu firm zrzeszonych w Konfederacji Lewiatan. Rozmawiano m.in. o barierach ograniczających jednolity rynek, przyszłości motoryzacji i energetyki, a także o nowych technologiach.

Thierry Breton zwrócił uwagę na ogromną rolę we współczesnym świecie technologii cyfrowych. Ich upowszechnienie wśród młodych ludzi przyczyni się do przyspieszenia wzrostu gospodarczego i pozytywnie wpłynie na rynek pracy. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, m.in. pracy zdalnej, zdolni ludzie mogą się zatrudniać na całym świecie, bez względu na to, gdzie mieszkają. To szansa, na przykład dla Afryki. Podkreślił też, że postęp w znoszeniu barier biurokratycznych pomiędzy państwami nie jest wystarczający.

Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan, który uczestniczył w spotkaniu, powiedział, że niepokoi go zjawisko promowania narodowych czempionów, czyli państwowych przedsiębiorstw, w takich sektorach jak motoryzacja, energetyka, telekomunikacja czy media. Czy takie firmy mogą być fundamentem trwałego wzrostu? Czy ich tworzenie i promowanie ma sens biznesowy czy motywacje jedynie polityczne? – To jest groźne dla gospodarki. Komisja Europejska powinna się tym tematem bliżej zainteresować – dodał.

– Jestem waszym komisarzem. Chcę wam pomagać w rozwiązywaniu różnych problemów. Czekam na sygnały o nieprawidłowościach, niepokojących zjawiskach. Czekam na konkretne uwagi dotyczące funkcjonowania jednolitego rynku – powiedział Thierry Breton.

W czasie spotkania dzielił się również z przedsiębiorcami opiniami na temat przyszłości motoryzacji w kontekście nowych norm spalania i elektryfikacji, wyraził zaniepokojenie regulacjami w branży energetycznej, które sprzyjają firmom państwowym. Wspomniał też o rozbudowie infrastruktury telekomunikacyjnej i roli narodowych czempionów oraz znaczeniu wolnych mediów w Unii Europejskiej.

 

Konfederacja Lewiatan