Ułatwienia w realizacji projektów z funduszy UE – sprawdź zmiany, zgłoś pomysły
16 marca 2020

Ułatwienia w realizacji projektów z funduszy UE – sprawdź zmiany, zgłoś pomysły

Są ułatwienia w realizacji projektów UE. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przygotowało pakiet rekomendacji. Przeczytaj co zawiera. Zgłoś kolejne propozycje.

14 marca 2020 r. MFiPR przygotowało pakiet rekomendacji skierowanych do instytucji wdrażających fundusze unijne. Dotyczą one kwestii finansowo-organizacyjnych, związanych z realizacją projektów.

Pakiecie antykryzysowym ministerstwo postuluje podchodzić indywidualnie do rozliczanych projektów i jeśli zajdzie taka potrzeba:

  • wydłużyć terminy rozliczania i zamykania inwestycji unijnych,
  • rozliczać, na przykład przedsiębiorcom, wydatki między innymi na spotkania, szkolenia czy wyjazdy, które się nie odbyły z powodu koronowirusa,
  • zmienić plan kontroli wydatków z funduszy unijnych i część z nich przesunąć na później, tak żeby uwzględnić trudniejszą sytuację w firmach i u siebie (np. dużą liczbę pracowników na pracy zdalnej).

Pakiet zaleca także wydłużenie naborów wniosków i zastosowanie pracy zdalnej w obsłudze beneficjentów.

– Doceniamy taką szybką reakcję, bo to w najtrudniejszym momencie daje beneficjentom minimalne poczucie bezpieczeństwa. Apelujemy też o szerokie ich wdrożenie – mówi Małgorzata Lelińska, wicedyrektora departamentu funduszy UE w Lewiatanie. – Póki co nie są to przepisy prawa, ale zalecenia do dobrowolnego zastosowania przez poszczególne instytucje, udzielające wsparcia unijnego. W dłuższej perspektywie będą one jednak niewystarczające.

Dlatego Ministerstwo poprosiło także przedsiębiorców o nadsyłanie rozwiązaniami, które przy wykorzystaniu środków UE, mogłyby zniwelować skutki obecnej sytuacji. Planowane jest przekierowanie części interwencji na działania buforowe związane m.in. z ochroną miejsc pracy, adaptacyjnością firm i pracowników, edukacją, szkolnictwem wyższym. Komisja Europejska dała zielone światło i zapowiada przyspieszone procedury wprowadzania zmian w programach operacyjnych, a także prostsze zasady udzielania wsparcia.

Zachęcamy do włączenia się w te prace i zgłaszania propozycji i potrzeb w tym zakresie do środy, 18 marca br. na adres: mlelinska@konfederacjalewiatan.pl

Konfederacja Lewiatan