Unijna strategia „Od pola do stołu” – wyraź swoją opinię
25 stycznia 2022

Unijna strategia „Od pola do stołu” – wyraź swoją opinię

W dniu 20 maja 2020 r. Komisja Europejska przyjęła strategię "Od pola do stołu" na rzecz sprawiedliwego, zdrowego i przyjaznego dla środowiska systemu żywnościowego w ramach europejskiego zielonego ładu. Celem jest ochrona klimatu i środowiska oraz ułatwienie przejścia na zdrową i zrównoważoną dietę. Czas na konsultacje.

W swojej strategii „Od pola do stołu” Komisja Europejska zapowiedziała zmianę przepisów UE dotyczących informacji przekazywanych konsumentom, proponując wprowadzenie zharmonizowanego obowiązkowego oznaczania wartości odżywczej z przodu opakowania, ustalenie kryteriów profilowania składników odżywczych w celu ograniczenia oświadczeń, rozszerzenie obowiązku podawania informacji o pochodzeniu niektórych produktów oraz zmianę przepisów dotyczących oznaczania daty. Ponadto, w związku z przyjęciem w dniu 3 lutego 2021 r. „Europejskiego planu walki z rakiem” , Komisja proponuje wprowadzenie obowiązku podawania wykazu składników i informacji o wartości odżywczej w odniesieniu do wszystkich napojów alkoholowych. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych członków do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych prowadzonych przez Komisję Europejską.

Szczegóły

Wszystkie zainteresowane podmioty mogą wyrazić swoją opinię podczas otwartych konsultacji społecznych, które trwają do 7 marca 2022 r. Link do konsultacji znajdą Państwo tutaj.

Dodatkowo, Konfederacja Lewiatan została zaproszona do wzięcia udziału w specjalnych konsultacjach przeznaczonych dla przedsiębiorców. Konsultacje powinny ruszyć po 24 stycznia 2002 i będą otwarte przez 4 tygodnie. Po zarejestrowaniu się każdy uczestnik otrzyma szczegółowe informacje. Zarejestrować można się pod tym linkiem.

Gorąco Państwa zachęcamy do wzięcia udziału w obu konsultacjach. Są to zagadnienia kluczowe, które powinny zostać wypracowane w ramach szerokiego dialogu.

Kacper Olejniczak, ekspert ds. branży life sciences
kolejniczak@lewiatan.org


Artykuł dla styczniowego wydania Brussels Headlines – newslettera europejskiego Konfederacji Lewiatan.