W handlową niedzielę sklepy powinny być otwarte dłużej
28 listopada 2023

W handlową niedzielę sklepy powinny być otwarte dłużej

istock

Najlepszym rozwiązaniem będzie, od początku proponowane przez pracodawców, przeniesienie niedzieli handlowej z 24 grudnia br. na 10 grudnia, ale wraz ze zwyczajowymi w placówkach handlowych godzinami pracy – uważa Lewiatan.

Komisja sejmowa odrzuciła rządowy projekt i przyjęła regulację przeniesienia  handlu z Wigilii  Bożego Narodzenia przypadającej w niedzielę, na dwie poprzedzające niedziele, 10 i 17 grudnia.

Nowe propozycje będą rozpatrywane na rozpoczynającym się dzisiaj posiedzeniu Sejmu. Rząd jeszcze tydzień temu przyjął projekt, że  w miejsce pracującej niedzieli przypadającej w tym roku w Wigilię Bożego Narodzenia, handlowa niedziela będzie 10 grudnia, ale sklepy w tym dniu miały  być otwarte tylko do godziny 14.00.

– Takie rozwiązanie jest sprzeczne nie tylko z logiką prowadzenia działalności przez placówki handlowe, ale przede wszystkim jest niezgodne z  interesami obywateli i konsumentów. Komisja odrzucając projekt rządu przyjęła nowe przepisy, które przenoszą niedziele handlowe na dwie poprzedzające Wigilię tj. 10 i 17 grudnia. Mamy nadzieję, że Sejm przyjmie to rozwiązanie, a prezydent je zaakceptuje – mówi prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

– Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, zrzeszona w Lewiatanie, prowadziła w tej sprawie konsultacje ze związkowcami, zwracając uwagę, że skrócenie godzin pracy placówek handlowych nie tylko jest nieracjonalne ekonomicznie, ale przede wszystkim uniemożliwi konsumentom zakupy  w okresie przedświątecznym.

Konfederacja Lewiatan