Dzień Kariery Kobiety w IT — dla kobiet, które wchodzą do branży IT i dla tych, które chcą wejść wyżej.
22 listopada odbędzie się IV edycja Dnia Kariery Kobiety w IT, bezpłatnego wydarzenia online organizowanego przez szkołę kompetencji cyfrowych Future Collars. To najważniejszy event w roku dla kobiet, które chcą wejść do branży technologicznej
i dla tych, które świadomie budują swoją karierę w IT.
Kobiety w branży IT
Badania pokazują, że kobiety, które znalazły wymarzoną pracę w IT, świetnie odnajdują się w nowej branży. Aż 53% z nich nie kończyło studiów informatycznych, co jest dowodem, że brak formalnej edukacji nie jest barierą do podjęcia pracy w branży (raport “Kobiety w IT” 2021, No Fluff Jobs). Największymi przeszkodami dla kobiet są strach przed zmianą pracy i niska samoocena. Ogromną rolę w umożliwianiu kobietom rozwoju zawodowego, zwiększaniu kompetencji i dokonywaniu zmiany w życiu zawodowym odgrywają programy mentoringowe.
Dzień Kariery Kobiety w IT powstał po to, żeby wzmacniać przekonanie, że “damy sobie radę” dla tych kobiet, które chcą wejść do świata IT i pomóc przebijać szklane sufity tym, które już tam są. Zmiana specjalizacji jest wyzwaniem, ale równocześnie takie wartości jak dobra atmosfera w pracy, wyższe zarobki, rozwój osobisty i możliwość pracy zdalnej, są dla kobiet wielką motywacją. Coraz więcej z nas wie, że pewna przyszłość zawodowa wiąże się z gotowością do ciągłego uczenia się, zaangażowaniem i świadomością zmian, które zachodzą na rynku pracy. Nauka cyfrowych umiejętności w dobie automatyzacji i cyfryzacji jest szansą i gwarantem pewnej, bezpiecznej i satysfakcjonującej przyszłości zawodowej dla kobiet – mówi Beata Jarosz, współzałożycielka Future Collars.
Dzień Kariery Kobiety w IT — motywacja dla kobiet, które wchodzą do branży i dla tych, które chcą wejść wyżej
Naszą misją jest empowerment kobiet, dodawanie im odwagi, możliwości pozyskania cyfrowych kompetencji przyszłości, zmiany branży, przygotowania się na transformację rynku pracy i przełamania schematów dotyczących kobiet w IT. Wspieramy kobiety, które stawiają pierwszy krok w IT (RE:START) i te, które w niej są i świadomie planują rozwój kariery (UP&GREAT).
W zeszłym roku w Dniu Kariery uczestniczyło ponad tysiąc siedemset kobiet, nie tylko
z Polski. W 40 panelach i warsztatach wystąpiło blisko 80 panelistek i panelistów. Łączymy kobiety, które są wysoko w IT z tymi, które są na początku drogi, by pokazać, że zmiana jest możliwa. Ten dzień to ogromna dawka motywacji i inspiracji, by kobiety w świecie IT zdominowanym przez mężczyzn, miały odwagę sięgać po więcej. Historie kobiet z Future Collars to wzorce do naśladowania, kobiety, które wyszły z ram i co najważniejsze, czują satysfakcję z podjętej decyzji – mówi Joanna Pruszyńska-Witkowska, współzałożycielka Future Collars.
O wydarzeniu Dzień Kariery Kobiety w IT
W tegorocznej edycji można wziąć udział w sesjach, mentoringach i doradztwie kariery, podążając za ścieżkami Re:Start lub UP&Great w zależności od tego, czy rozpoczyna się przygodę z IT, czy ma już się doświadczenie w branży.
Wśród tematów poruszanych podczas eventu będą ESG sustainability, bezpieczeństwo, disruption kariery, career growth, mental health i nowy leadership. Doświadczeni liderzy i liderki, eksperci i ekspertki wezmą udział w 7 w panelach dyskusyjnych, w tym: Leadership na nowe czasy, ESG sustainability – kolejna moda czy bezwzględna konieczność?, Sytuacja w IT w czasie VUCA, Zdrowie psychiczne i Wellbeing w IT. I po co to komu?
Kobiety, które z sukcesem przebranżowiły się do IT opowiedzą o swojej drodze w rozmowie I did it! Power speech wygłoszą dr hab. Aleksandra Przegalińska – Prorektor ds. Współpracy z Zagranicą i ESR Akademii Leona Koźmińskiego, Sandra Bichl – Senior Career Consultant oraz Patrycja Piekutowska – prezeska Fundacji Virtuosa. Do tematu ESG sustainability wprowadzi uczestniczki Mirosław Proppé, szef Fundacji WWF Polska.
Poza tym dzień wypełniony jest sesjami warsztatowymi, speed mentoringowymi i sesjami doradztwa kariery. Uczestniczki będą mogły zadać pytania o to, jak przygotować CV, dowiedzieć się, na jakie stanowiska w IT aktualnie jest największy popyt i jak wykorzystać swój potencjał w planowaniu ścieżki kariery. Będzie można m.in. spróbować swoich sił w testowaniu, zmierzyć się z wizualizacją danych i poznać socjotechniki wykorzystywane w cybersecurity, a także zgłębić tematy związane z life-work balance, inteligencją emocjonalną i mindfulness w IT. Przygotowane są sesje związane z przebranżowieniem się, a doświadczenie z ubiegłych lat pokazuje, że nic tak nie motywuje do działania, jak success story.
W Strefie Pracodawcy każda uczestniczka będzie mogła sprawdzić aktualne oferty pracy firm partnerskich oraz porozmawiać ze specjalistami HR na temat procesów rekrutacyjnych w danej organizacji.
Ukrainki dla Ukrainek na Dniu Kariery Kobiety w IT
W ramach solidarności z kobietami z Ukrainy po raz pierwszy zapraszamy na Dzień Kariery kobiety z Ukrainy. Wiele kobiet po przekroczeniu granicy zmaga się z trudnościami związanymi z pracą. Chcemy pomóc lepiej się odnaleźć kobietom z Ukrainy w branży IT w Polsce. Scena główna będzie tłumaczona na język ukraiński. Dodatkowo zorganizowaliśmy całodniową ścieżkę ukraińską z warsztatami prowadzonymi przez Ukrainki dla Ukrainek. Mentorki i ekspertki z Ukrainy doradzą w kwestii wyboru kariery, jak znaleźć dobrą pracę lub jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.
Automatyzacja na rynku pracy wyzwaniem dla kobiet
Postępujące trendy automatyzacji i cyfryzacji zaczynają narażać wielu pracowników, w tym głównie kobiety, na ryzyko utraty pracy w przyszłości, jeśli nie zdobędą na czas niezbędnych umiejętności. W większości to kobiety pracują w zawodach zagrożonych automatyzacją i robotyzacją, np. w handlu czy finansach. Według raportu Światowego Forum Ekonomicznego do 2025 r. połowa wszystkich pracowników będzie musiała zostać przekwalifikowana. Potrzebę przygotowania się na tę zmianę podkreśla szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która ogłosiła rok 2023 – Europejskim Rokiem Umiejętności. Odpowiedzią na to wyzwanie jest m.in reskilling – uczenie się nowych umiejętności po to, żeby wykonywać zupełnie inną pracą, i upskilling, czyli rozwijanie swoich kompetencji.
Jak zapisać się na Dzień Kariery Kobiety w IT?
22 listopada 2022
Wydarzenie jest bezpłatne i dostępne online
Zapisy na wydarzenie pod linkiem:
https://hopin.com/events/dzien-kariery-kobiety-w-it-2022
Partnerzy wydarzenia
Accenture, Akamai, Amazon, BNP Paribas Bank Polska, mBank, Orange, PKO Bank Polski, Nationale-Nederlanden, NESsT oraz SimCorp.
O szkole kompetencji cyfrowych Future Collars
Jesteśmy szkołą programowania i kompetencji cyfrowych online. Od 2016 roku pomogliśmy ponad 4000 osób w podniesieniu konkurencyjności na rynku pracy i wejściu do IT, z czego 67% to kobiety. Stworzyliśmy darmowy test kompetencji IT Talents Profile, który umożliwia wybór odpowiedniej specjalizacji w IT dopasowanej do naturalnych talentów i wybór ścieżki rozwoju. Działamy na rzecz różnorodności i inkluzywności na rynku pracy. Organizujemy kampanię WomanUpdate.org, której celem jest dodawanie kobietom odwagi do nabywania kompetencji cyfrowych i wejścia do IT. W 2021 r. uruchomiliśmy fundusz stypendialny Różnorodność w IT, którego celem jest pomoc osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej i finansowej w zdobyciu nowych kompetencji cyfrowych i znalezieniu pierwszej pracy w branży IT.
Kontakt dla mediów:
Anna Mazurek
a.mazurek@futurecollars.pl, 505023311
- 2025
- 2024
- 2023
- 2022
- Archiwum