e-Akademia Lewiatana: Projekt ustawy o sygnalistach – jakie zmiany dla przedsiębiorców?

Termin
01/02/2022
Godzina
10:00
Rejestracja
Zarejestruj się

 

17 grudnia ubiegłego roku do polskiego porządku prawnego powinna wejść ustawa implementująca unijną dyrektywę w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Prace legislacyjne są w toku, a ich zakończenie i wejście w życie ustawy otworzy nową erę z punktu widzenia działów HR, compliance, bezpieczeństwafunkcjonowania pracodawców w ogóle. To te działy zmierzą się
z wdrożeniem przepisów do organizacji. Dobre wdrożenie niesie potencjał przeobrażenia kultury organizacyjnej i zbudowania wyjątkowo skutecznej ochrony przed nadużyciami wewnętrznymi.

Dla polskich przedsiębiorstw zatrudniających od 250 pracowników nowe przepisy oznaczają obowiązek wdrożenia kanałów sygnalizowania potencjalnych naruszeń.

W czasie webinarium eksperci przedstawią założenia oraz dyrektywę i podzielą się wieloletnim doświadczeniem z pozytywnego wykorzystania potencjału wiedzy pracowników.

Dowiedz się, co dyrektywa oznacza w praktyce i w jaki sposób jej wdrożenie pomaga przedsiębiorcom budować kulturę organizacyjną i skutecznie chronić się przed nadużyciami.

Weź udział w webinarium, którego celem jest przedstawienie głównych założeń dyrektywy
o ochronie sygnalistów oraz projektu ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa

Podczas szkolenia dowiesz się m.in.:

 • Jakie obowiązki wprowadza dla pracodawców dyrektywa oraz oraz projekt ustawy implementującej
 • Kto został objęty ochroną? Co to oznacza dla pracodawcy?
 • Jakie są skutki braku ustawy implementującej dla pracowników i dla pracodawców?
 • Jakich problemów najczęściej dotyczą zgłoszenia?
 • Jak reagować na fałszywe zgłoszenia?
 • Jak chronić się przed ryzykiem, że wiedza o wewnętrznych nieprawidłowościach wypłynie poza organizację i narazi nas na szkody wizerunkowe?
 • Jakie korzyści bizesowe niesie dla firmy dobrze wdrożony system zgłaszania naruszeń? System jako narzędzie zarządzania ryzykiem.

Webinarium skierowane jest w szczególności do:

 • Działów compliance
 • Działów HR
 • Członków Zarządów
 • Działów bezpieczeństwa wewnętrznego
 • Doradców etycznych, rzeczników etyki
 • Działów prawnych

Webinarium poprowadzą ekspertki i Członkinie Zarządu Linii Etyki Sp. z o.o. Anna Wojciechowska-Nowak Zuzanna Dobrowolska oraz Marcin Waszak, specjalista etyki biznesu w Linii Etyki

Linia Etyki Sp. z o.o. powstała w 2010 roku w odpowiedzi na zapotrzebowanie przedsiębiorców borykających się z nieprawidłowościami wewnętrznymi oraz nadużyciami. Założycieli inspirowały przede wszystkim ówczesne praktyki stosowane głównie w krajach anglosaskich, gdzie do prewencji i zarządzania ryzykiem wykorzystuje się wiedzę pracowników (whistleblowing). Zespół Linii Etyki działa z misją, wierzy, że etyczny biznes to biznes stabilny. Dlatego jego celem jest wspieranie firm i instytucji publicznych w budowaniu kultury organizacyjnej, w której zespół i pracodawca grają do wspólnej bramki.

W trakcie webinarium będzie możliwość zadawania pytań przez uczestników

Serdecznie zapraszamy!

 

W razie dodatkowych pytań, prosimy o kontakt:

Grażyna Mazurek Konfederacja Lewiatan,
e-mail:gmazurek@konfederacjalewiatan.pl
tel. +48 22 55 99 940