Letnia Szkoła Liderek Ery Cyfrowej
European Leadership Academy 2024 (ELA)
odbędzie się w Warszawie w dniach 21-26 lipca
Głos kobiet jest kluczowy w zachodzącej na naszych oczach transformacji technologicznej, dlatego wraz z partnerami społecznymi organizatorzy realizują projekt służący kształceniu przyszłych liderek świata nauki i technologii przy wsparciu obecnych liderek – doświadczonych role models z całej Europy.
Celem jest również zaprezentowanie ogromnego potencjału kobiecych talentów i proaktywne wspieranie ich, umożliwiając im przewodzenie w rewolucji ekologicznej i cyfrowej.
W ramach czwartej edycji European Leadership Academy utalentowane studentki pochodzące z 27 państw członkowskich Unii Europejskiej, Bałkanów Zachodnich i Ukrainy zdobędą umiejętności potrzebne do rozwoju w świecie jutra – świecie, który będzie definiowany przez innowacyjne technologie.
Uczestniczki Letniej Szkoły będą miały możliwość czerpania wiedzy od doświadczonych ekspertek i ekspertów z licznych obszarów, od programowania i etyki sztucznej inteligencji po wystąpienia publiczne, zrównoważony rozwój i przedsiębiorczość.
Od założenia w 2021 roku, European Leadership Academy rozpatrzyła ponad 12 000 aplikacji. Wśród kandydatek obecnej edycji znajdują się osoby z przeróżnych dziedzin, nie tylko STEM, ale również związanych z humanistyką. To czyni inicjatywy wyjątkowymi: bez względu na to, czy uczestniczki mają wykształcenie techniczne, czy nie, niezależnie od tego, czy są przyszłymi lekarkami, inżynierkami, historyczkami albo prawniczkami, wszystkie mają prawo do zdobycia umiejętności potrzebnych do prowadzenia Europy na czoło rewolucji cyfrowej.
Zgodnie z polityką równych szans, 29 uczestniczek wybranych przez jury otrzyma pełne stypendium na ukończenie programu. Celem organizatorów jest to, aby era cyfrowa była jak najbardziej inkluzywna. Chcą zbudować platformę, która pomoże nawiązywać liderkom jutra nowe cenne kontakty, a także pozwoli na wymianę doświadczeń i dalsze wspieranie się. Adeptki poprzednich edycji opisały program jako „doświadczenie życia” i „tydzień, którego nigdy nie zapomnę”. Tu można zapoznać się z ich opiniami.
Konfederacja Lewiatan jest patronem European Leadership Academy. Organizatorami są Seeds for the Future i Huawei.
Na prestiżowej liście prelegentów i prelegentek ELA dotychczas znaleźli się między innymi: José Luis Rodríguez Zapatero, były premier Hiszpanii; Maria da Graça Carvalho, minister środowiska Portugalii; Mary Coughlan, była wicepremier Irlandii; Violeta Bulc, była Komisarz UE ds. Transportu. Gościliśmy kilkoro członków Parlamentu Europejskiego – od wiceprzewodniczącego Marca Angela, po doświadczoną polską posłankę i prawniczkę Danutę Hübner. Wśród prelegentów wymienić należy również takie osoby jak: Tamara Tafra, Radca Minister ds. Cybernetyki przy Stałym Przedstawicielstwie Chorwacji przy UE; Soledad Patiño, Koordynator Global Skills Academy w UNESCO; Hafsat Abiola, prezeska inicjatywy Women in Africa; Aleksandra Przegalińska, prorektorka Akademii Leona Koźmińskiego, badaczka na Uniwersytecie Harvarda; Evangelia Chalioti, wicedyrektor na Wydziale Ekonomii Uniwersytetu Yale; Cécile Deprez, badacz w Niemieckim Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki; czy David Jiménez, felietonista The New York Times.
- 2024
- 2023
- 2022
- Archiwum