Konferencja Sustainable Industry Lab 2025 – patronat Lewiatana

Termin
27/02/2025
Rejestracja
Zarejestruj się

Konferencja Sustainable Industry Lab 2025 (SILAB’25)

jest corocznym wydarzeniem organizowanym przez UNEP/GRID-Warszawa, odnoszącym się do wyzwań wskazanych w rezolucjach Zgromadzenia ONZ ds. Środowiska (United Nations Environment Assembly) oraz promowanych przez inicjatywy ONZ. Tegoroczne przesłanie SILAB’25 jest ściśle powiązane z ogłoszonym w trakcie UN Summit for the Future (wrzesień 2024) ogólnoświatowym porozumieniem cyfrowym Global Digital Compact.

Równie ważne jest powiązanie ze strategiami i inicjatywami Komisji Europejskiej takimi jak European Green Deal, Climate-Neutral and Smart Cities Mission, Clean Industry Deal czy Twin Digital and Green Transition Strategy.

Technologie cyfrowe stanowią potężne narzędzie wspierające zrównoważony rozwój na różnych poziomach: monitorowania i zarządzania zasobami, analiz na etapie projektowania zmian, zmniejszania emisji, gospodarowania wodą czy wspieranie innowacyjnych modeli gospodarczych. Umożliwiają innowacyjne podejścia do wyzwań społecznych, gospodarczych i środowiskowych. Jednak aby w pełni wykorzystać ich potencjał, kluczowe jest zintegrowanie technologii z polityką zrównoważonego rozwoju oraz inwestycje w edukację i infrastrukturę.

Konferencja Twin Green and Digital Transition: dekarbonizacja miast i przemysłu to wydarzenie skierowane do liderów i decydentów w sektorze przemysłowym, przedstawicieli firm produkcyjnych, technologicznych, startupów oraz środowisk akademickich. Celem konferencji jest przedstawienie potencjału podwójnej transformacji — ekologicznej i cyfrowej — w kontekście sektorów produkcyjnych. Wdrażanie technologii cyfrowych staje się kluczowe w transformacji przemysłu, umożliwiając poprawę efektywności energetycznej, redukcję odpadów i optymalizację produkcji.

Sustainable Industry Lab’25 stanowił będzie wsparcie dla polskich firm m.in. w kwestiach związanych z koniecznością wdrażania rozwiązań z obszaru zrównoważonego rozwoju zgodnie z dyrektywą CSRD.

Główne cele konferencji

  • Promowanie synergii między transformacją cyfrową a ekologiczną: Przedstawienie strategii i narzędzi wspierających zrównoważony rozwój sektora produkcyjnego dzięki zastosowaniu technologii cyfrowych.
  • Inspirowanie liderów branży: Podzielenie się dobrymi praktykami i innowacjami z zakresu optymalizacji produkcji, zarządzania łańcuchem dostaw oraz gospodarki o obiegu zamkniętym.
  • Budowanie sieci współpracy: Umożliwienie interakcji między firmami technologicznymi, przemysłowymi oraz instytucjami regulacyjnymi w celu wspólnego wypracowania innowacyjnych rozwiązań.

Dlaczego warto wziąć udział?

  • Poznanie praktycznych aspektów regulacji: Analiza wymagań wynikających z obecnie wdrażanych i planowanych unijnych strategii, które będą miały istotny wpływ na branżę przemysłową.
  • Przydatne rozwiązania technologiczne: Uczestnicy poznają konkretne zastosowania takich technologii cyfrowych jak AI, IoT, blockchain czy druk 3D, które mogą wspierać transformację w kierunku zrównoważonych rozwiązań.
  • Networking i współpraca: Możliwość nawiązania kontaktów z liderami branży, startupami oraz przedstawicielami instytucji regulacyjnych i finansowych wspierających zrównoważony rozwój.
  • Innowacyjne inspiracje: Prezentacje pionierskich firm i startupów, które już teraz wprowadzają rewolucyjne zmiany w sektorze produkcyjnym, prowadzące do zielonego i cyfrowego rozwoju.

Konfederacja Lewiatan jest patronem wydarzenia.

27.02.2025 Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

Zobacz więcej informacji