Instytut Finansów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie zaprasza na międzynarodową konferencję
„Distributed Profit Taxation – Polish and worldwide perspective”
(Opodatkowanie zysków dystrybuowanych – perspektywa krajowa i światowa)
9 grudnia 2024 r. w auli I bud. C Szkoły Głównej Handlowej przy al. Niepodległości 128 w Warszawie.
Podatek od zysków dystrybuowanych (potocznie: „Estoński CIT”) to nowoczesny sposób rozliczenia podatku dochodowego od osób prawnych. Zamiast pobierać podatek co miesiąc, co kwartał lub co rok, opodatkowuje się firmy dopiero w momencie wypłaty zysku udziałowcom.
Jak dowodzi przykład Estonii i Łotwy, które zastąpiły tradycyjny CIT podatkiem opartym o tą zasadę, bazująca na niej reforma niesie ze sobą znaczny wzrost stopy inwestycji w sektorze MŚP oraz zmniejszenie o 90% czasu poświęcanego przez firmy na rozliczenie podatku. Od 2021 r. część polskich spółek ma możliwość rozliczenia się na zasadach Estońskich. Obecnie korzysta z nich ok. 20.000 polskich firm. W 2023 r. nowoczesnymi zasadami rozliczenia CIT objęte zostały również polskie fundacje rodzinne, których zarejestrowało się już niemal 2.000.
Przedmiotem Konferencji jest:
- podsumowanie czterech lat funkcjonowania w Polsce „Estońskiego CIT-u” oraz
- dyskusja o tym, czy uczynić to rozwiązanie dostępnym dla wszystkich przedsiębiorców.
Podczas Konferencji zaprezentowane zostaną wnioski płynące z badań przeprowadzonych wspólnie przez SGH i prestiżowe amerykańskie think tanki: American Enterprise Institute oraz Tax Foundation. Dotyczą one korzyści, jakie przyniosłoby polskiej gospodarce wdrożenie pełnej reformy podatkowej na wzór Estonii.
W tematykę Konferencji wprowadzi uczestników Wydarzenia Daniel Bunn, prezes Tax Foundation. Łącząc się z uczestnikami Konferencji z Waszyngtonu przedstawi przyczyny, dla których Tax Foundation rekomendowała wdrożenie reformy na wzór Estonii w Stanach Zjednoczonych oraz w Wielkiej Brytanii.
W ramach Konferencji przedstawiona zostanie także perspektywa krajów, w których w pełni funkcjonuje podatek od zysków dystrybuowanych. SGH odwiedzą m. in Helen Pahapill, w latach 2020-2021 wiceminister finansów Estonii oraz dr Karlis Ketners, dyrektor Departamentu Polityki Budżetowej w łotewskim Ministerstwie Finansów.
W ramach kolejnych paneli na temat doświadczeń płynących z czterech lat pilotażu „Estońskiego CIT” w Polsce debatować będą naukowcy, przedstawiciele zrzeszeń biznesu oraz branży doradczej: Konfederacji Lewiatan, Business Center Club, Polskiego Towarzystwa Gospodarczego, Federacji Przedsiębiorcy.PL oraz Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.
KONTAKT:
Instytut Finansów email: if@sgh.waw.pl
- 2025
- 2024
- 2023
- 2022
- Archiwum