Wynagrodzenia zaczynają hamować [+MP3]
22 stycznia 2025

Wynagrodzenia zaczynają hamować [+MP3]

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2024 r. w porównaniu z grudniem 2023 r. wzrosło nominalnie o 9,8% i wyniosło 8821,25 zł. Przeciętne zatrudnienie zaś było niższe o 0,6% i wyniosło 6453,7 tys. etatów – podał GUS.

Wysłuchaj komentarza eksperta:

Komentarz Mariusza Zielonki, głównego ekonomisty Lewiatana

Pierwszy raz w tym roku dynamika wzrostu rocznego przeciętnego wynagrodzenia spadła poniżej 10%. Prognozy mówiły o wzroście powyżej 11%. Tymczasem rynek zachował się dokładnie tak samo jak przed rokiem. Oczywiście, duża w tym zasługa premii wypłacanych w leśnictwie. Widać, że pracownicy w tej branży dostali premię w grudniu – miesięczny wzrost wynagrodzenia wyniósł  21%, ale podwyżki nie były już tak hojne jak przed rokiem. Wtedy płace w grudniu były wyższe o ponad 14%.

W całym ubiegłym roku wzrost wynagrodzeń wyniósł 11%. Przez ostatnie dwa lata koszty pracy, zaraz obok kosztów energii, stały się poważnym problemem dla przedsiębiorców. Jest nadzieja, że okres nadrabiania przez pracowników utraconych, przez wysoką inflację, dochodów dobiega końca. Ten rok będzie nadal stał pod znakiem wzrostów wynagrodzeń, nie powinny one jednak już tak mocno odbiegać od wzrostu wydajności. Sytuację też uspokoi jednoroczny wzrost wynagrodzenia minimalnego.

Bez większych zaskoczeń zachowuje się zatrudnienie. Przez cały 2024 r. spadało, nie jest inaczej także w grudniu. Tym razem jednak pobiliśmy rekord wielkości spadku. Mogłoby to sugerować poważną redukcję etatów. Tymczasem było ich tylko o 0,6% mniej niż przed rokiem. Cały 2024 r. kończymy spadkiem zatrudnienia na poziomie 0,4%. Biorąc pod uwagę zawirowania gospodarcze lat 2023 i 2024, nadal należy uznać to za duży sukces rynku pracy oraz przedsiębiorców, którzy mimo rosnących stale kosztów prowadzenia działalności są w stanie utrzymać zbliżony poziom zatrudnienia.

Więcej komentarzy ekonomicznych w serwisie społecznościowym X, na profilu naszego eksperta Mariusza Zielonki, https://x.com/MariuszZielon11

Konfederacja Lewiatan