Rządowy projekt ustawy Prawo komunikacji elektronicznej przewiduje nawet 65% wzrost opłat telekomunikacyjnych dla firm korzystających z częstotliwości.
Znaczący wzrost opłat będzie dużym obciążeniem przede wszystkim dla najmniejszych, lokalnych nadawców radiowych. Dlatego Konfederacja Lewiatan apeluje, aby ich nie podwyższać tylko pozostawić na dotychczasowym poziomie.
Opłaty mają wzrosnąć od 25% do nawet 65%. Chodzi o roczną opłatę telekomunikacyjną, opłatę za prawo dysponowania częstotliwością i nową opłatę jednorazową za prawo używania urządzenia radiowego objętego pozwoleniem radiowym.
– Obecna sytuacja przemawia raczej za zmniejszeniem obciążeń. Działalność nadawcza wiąże się z ponoszeniem ciągle rosnących kosztów energii, która będzie drożeć z uwagi na agresję Rosji na Ukrainę i będące jej następstwem sankcje i embarga wprowadzone przez Polskę oraz pozostałe kraje UE. W tym kontekście podnoszenie obciążeń nakładanych na nadawców nie znajduje żadnego uzasadnienia, zwłaszcza, jeżeli wziąć pod uwagę, iż jest to jeden z tych obszarów gospodarki, który szczególnie odczuł wcześniejszy kryzys związany z pandemią COVID-19 (znaczący spadek zleceń reklamowych stanowiących główne źródło dochodów). Wobec tego apelujemy o rezygnację z podwyżek opłat telekomunikacyjnych – mówi dr Aleksandra Musielak, dyrektorka departamentu rynku cyfrowego Konfederacji Lewiatan.
Konfederacja Lewiatan