Zwiększenie dostępu do ultra-szybkiego internetu dzięki funduszom europejskim
22 marca 2023

Zwiększenie dostępu do ultra-szybkiego internetu dzięki funduszom europejskim

Komitet Monitorujący program Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy na lata 2021-2027 już na pierwszym posiedzeniu zatwierdził kryteria dla konkursu dotyczącego zwiększenie dostępu do ultra-szybkiego internetu szerokopasmowego.

Na ten cel w ramach programu przewidziano 800 mln euro i całość tych środków ma zostać rozdysponowana w konkursie, którego ogłoszenie planowane jest na II kwartał 2023 r.

W ramach tej inwestycji kluczowe jest zapewnienie:

  • dostępu do internetu o przepustowości minimum 300 Mb/s dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw
  • dostępu do internetu o przepustowości co najmniej 1 Gb/s w miejscach istotnych dla rozwoju społeczno-gospodarczego

W wyniku realizacji projektów wybranych w konkursie dostęp do szerokopasmowej sieci o bardzo wysokiej przepustowości uzyska:

  • 694 826 dodatkowych lokali mieszkalnych
  • 137 917 dodatkowych przedsiębiorstw

Stawki jednostkowe do rozliczania projektów

Projekty mają być rozliczane przy zastosowaniu tzw. stawek jednostkowych. To nowość w tego rodzaju inwestycjach. Nad metodologią wyliczenia stawek pracuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Resort zapewnia, że stawki będą weryfikowane w trakcie projektów w związku z poziomem inflacji. Wprowadzenie stawek jednostkowych w tym działaniu programu wymagać będzie akceptacji Komisji Europejskiej, a to może być – przynajmniej teoretycznie – wpłynąć na przesunięcie w czasie terminu ogłoszenia naboru.

Drugie wyzwanie, na które zwraca uwagę Konfederacja Lewiatan to realizacja inwestycji na tzw. mapie białych plam – czyli tam, gdzie dostęp do internetu jest słaby lub go nie ma. Wiele organizacji, w tym m.in. te, które reprezentują stronę samorządową, podkreślało w czasie posiedzenia komitetu, że dane te są niepełne, miejscami błędne i nie odzwierciedla faktycznej sytuacji z dostępem do internetu. Jakość danych ma zostać zweryfikowana przed ogłoszeniem naboru.

Komplementarność wsparcia z programu FERC 2021-2027 i środków z KPO

Trzecia kwestia to komplementarność wsparcia z programu FERC 2021-2027 i środków z Krajowego Planu Odbudowy. Inwestycje te wzajemnie miały się uzupełniać. Zostały wyodrębnione obszary, w których sieci będzie finansowana ze środków polityki spójności oraz te, gdzie popłyną środki z KPO. Wsparcie dla podmiotów realizujących projekty miało być uruchomione równolegle, na analogicznych zasadach. W czasie posiedzenia komitetu podtrzymano tę deklarację, ale dyskusja w tym zakresie nie była rozwijana. W związku z brakiem przełomu w sprawie dostępu do środków z KPO można mieć wątpliwości, czy tę część inwestycji udźwignie budżet państwa.

Konfederację Lewiatan w Komitecie Monitorującym FERC 2021-2027 reprezentują Małgorzata Lelińska oraz Aleksandra Musielak.