Zespół Lewiatan Europe
Zadania naszych przedstawicieli to:
- reprezentacja Lewiatana w Brukseli, utrzymywanie kontaktów z federacjami biznesowymi, związkami zawodowymi, przedstawicielstwami dyplomatycznymi, instytucjami unijnymi (przedstawiciele Rady, Komisji, europosłów),
- uczestnictwo w pracach BusinessEurope, na poziomie stałych przedstawicieli, komitetów, grup roboczych i task force, raportowanie działań i inicjatyw BusinessEurope,
- monitorowanie legislacji unijnej i przekazywanie informacji do odpowiednich ekspertów i członków Lewiatana,
- przygotowywanie opinii na temat legislacji unijnej, wspólnie z ekspertami Lewiatan i bezpośrednie przekazywanie opinii do instytucji unijnych,
- informowanie instytucji unijnych o stanowiskach Lewiatana z zakresu legislacji unijnej oraz innych obszarów istotnych dla Lewiatana,
- rozwijanie relacji i działań międzynarodowych, podejmowanych samodzielnie przez Lewiatana i we współpracy z innymi interesariuszami (organizacjami pracodawców, członkami, administracją publiczną),
- przygotowywanie analiz, ekspertyz, opracowań i raportów dotyczących spraw międzynarodowych, UE, relacji Polska - UE, sytuacji przedsiębiorców w krajach europejskich
Zespół Przedstawicielstwa Lewiatana
Kinga Grafa
Zastępczyni Dyrektora Generalnego Konfederacji Lewiatan, Dyrektorka Biura w Brukseli, Stały Przedstawiciel przy BusinessEurope, Koordynatorka ds. współpracy z Business at OECD (BIAC)
Z wykształcenia politolog i dziennikarz. Doświadczenie w zakresie funkcjonowania UE zdobyła podczas pracy w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej (2008-2009) oraz Parlamencie Europejskim (2009-2014). Współautorka książki o polskiej arystokracji, autorka publikacji naukowych dotyczących amerykańskiej polityki zagranicznej, amerykańskich elit oraz dyplomacji kulturalnej.
Luana Żak
Zastępczyni Dyrektorki Biura w Brukseli
Absolwentka stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studiów podyplomowych na kierunku handel zagraniczny w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała w rządowych agencjach promocji handlu i inwestycji wspierając przedsiębiorstwa w ich ekspansji w krajach Unii Europejskiej, organizując wydarzenia promujące Polskę na rynkach międzynarodowych oraz współpracując z przedstawicielami administracji publicznej na rzecz znoszenia barier w handlu.
Representation of the Polish Confederation Lewiatan in Brussels (#LewiatanEurope)
Avenue de Cortenbergh 168
1000 Brussels
BusinessEurope
Lewiatan jako jedyna polska organizacja pracodawców jest członkiem BusinessEurope. BusinessEurope to Konfederacja Europejskiego Biznesu – stowarzyszenie przedsiębiorców i pracodawców z siedzibą w Brukseli założone w 1958 r.
Więcej informacji na stronie poświęconej działaniom Lewiatana w BusinessEurope
Przedstawiciele Konfederacji Lewiatan w BusinessEurope
Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES)
Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) powołany został w 1957 r. jako organ doradczy i opiniodawczy Unii Europejskiej (wówczas Wspólnot Europejskich). Jest on jednym z pięciu, obok Parlamentu Europejskiego, Rady Europejskiej, Komisji Europejskiej i Komitetu Regionów, ciał traktatowych UE.
EKES gromadzi przedstawicieli pracodawców, pracobiorców i innych organizacji społecznych i obywatelskich krajów członkowski UE. Sporządza on co roku 160-190 opinii i raportów informacyjnych. 70% z nich powstaje na wniosek Rady, Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. 21% z nich to opinie z inicjatywy własnej i raporty informacyjne, podczas gdy 9% z nich to opinie rozpoznawcze sporządzane zazwyczaj na wniosek kraju sprawującego przewodnictwo w Radzie UE.
Członkowie EKES są podzieleni na trzy grupy: Pracodawców, Związki Zawodowe oraz interesy różne. Komitet przygotowuje opinie na temat propozycji prawnych, które następnie przedstawiane są Komisji Europejskiej, Parlamentowi Europejskiemu oraz Radzie UE. Z ramienia polskich pracodawców w EKES zasiada 7 członków, w tym dwóch przedstawicieli konfederacji Lewiatan.
Więcej informacji: www.eesc.europa.eu
Eurofound
Europejska Fundacja na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy (Eurofound) jest trójstronną agencją Unii Europejskiej, której zadaniem jest dostarczanie wiedzy (analiz i raportów) dla wsparcia procesu opracowywania lepszej polityki społecznej oraz polityki związanej z zatrudnieniem i pracą. Eurofound ustanowiono w roku 1975, ma swoją siedzibę w Dublinie (Irlandia).
Więcej informacji: www.eurofound.europa.eu/pl/about-eurofound
EU-OSHA
Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy jest trójstronną agencją Unii Europejskiej, która prowadzi działalność na rzecz zapewnienia bezpieczniejszych, zdrowszych i bardziej produktywnych miejsc pracy w Europie – z korzyścią dla przedsiębiorstw, pracowników i krajów członkowskich UE.
Agencja propaguje kulturę zapobiegania ryzyku w pracy w celu poprawy warunków pracy w Europie. Jej zadania to gromadzenie, analizowanie i rozpowszechnianie informacji wśród podmiotów zaangażowanych w zapewnianie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w miejscu pracy. EU-OSHA została ustanowiona w roku 1994, ma swoją siedzibę w Bilbao (Hiszpania).
Więcej informacji: www.europa.eu/european-union/about-eu/agencies/eu-osha_pl