Powodem spotkania są prace nad projektem ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa, którego ostatnia wersja pochodzi z 22 lipca 2022 r. Prywatne i publiczne podmioty, dla których pracuje min. 50 osób, na podstawie nowych przepisów będą zobowiązane do tworzenia wewnętrznych kanałów zgłaszania nieprawidłowości i ochrony osób zgłaszających – sygnalistów. Tym samym istnieje szeroka grupa odbiorców potencjalnie zainteresowanych wydarzeniem, które w organizacjach mogą odpowiadać za wdrożenie wewnętrznych procedur, przyjmowanie zgłoszeń i podejmowanie na ich podstawie działań następczych.
Szkolenie jest skierowane do pracowników działów compliance, rzeczników etyki, specjalstów ds. HR, inspektorów ochrony danych, pracodawców, na których spoczywa odpowiedzialność prawna za zgodność procedur z przepisami.
Celem spotkania jest zapoznanie ich z nowymi wymaganiami, terminami na ich spełnienie oraz konsekwencjami braku procedur lub niewłaściwego ich wdrożenia. Uczestnicy będą mogli skorzystać w tym zakresie z praktycznych porad specjalistów Linii Etyki, od lat zajmujących się przygotowaniem i obsługą wewnętrznych kanałów zgłaszania dla klientów biznesowych.
PROGRAM:
- Cel ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa.
- Zakres podmiotów zobowiązanych do wdrożenia przepisów ustawy.
- Obowiązkowe i fakultatywne elementy wewnętrznych procedur zgłaszania.
- Odpowiedzialność pracodawcy za procedurę.
- Znaczenie poufności zgłoszeń.
- Standardy postępowań wyjaśniających.
- Obsługa procedur dla sygnalistów w praktyce.
- Zachęty do zgłaszania.
- 2025
- 2024
- 2023
- 2022
- Archiwum