Konfederacja Lewiatan zachęca polskie przedsiębiorstwa do dalszego rozwoju współpracy z Ukrainą. Prezentujemy dokument opisujący inicjatywy i porozumienia, które umożliwiają współdziałanie.
13 lutego DG GROW Komisji Europejskiej opublikował materiał na temat polityki i programów europejskich zachęcających przedsiębiorców europejskich do rozwoju współpracy z przedsiębiorstwami z Ukrainy, w szczególności małymi i średnimi.
Inicjatywy prawne i porozumienia UE z Ukrainą
Podejmowane działania realizowane są w ramach przyjętych już inicjatyw legislacyjnych i porozumień UE z Ukrainą, takich jak: Umowa o stowarzyszeniu (Association Agreement), Umowa o strefie wolnego handlu (DCFTA – Deep and Comprehensive Free Trade Areas), Porozumienie o wzajemnym uznawaniu produktów (ACAA – Agreement on Conformity Assessment and Acceptance) oraz Decyzja Rady Europejskiej o przyznaniu Ukrainie statusu kraju kandydującego do Unii Europejskiej (23/6/2022).
Dokument ten prezentuje główne programy i na ogół podaje linki do ich stron internetowych, w tym m. in. w ramach:
– nowej inicjatywy SMEPIS (SME Policies and Institutional Support)
– Horizon Europe WP 2023-2024: Widera – Hop On Facility
– Enterprise Europe Network – EEN Ukraine
– Ukrainian Cluster Alliance – m.in. konferencja planowana na 29-30 marca 2023 w Koszycach, Słowakia
– Matchmaking platforms
– The Supply Chain Resilience platform
– EU-Ukraine Solidarity Lanes.
Udostępniając ten materiał, zachęcamy nasze firmy do korzystania z udostępnianych możliwości dalszego rozwoju współpracy z Ukrainą!
Pobierz dokument nt. polityk i programów UE zachęcających do współpracy biznesowej między UE a ukraińskimi MŚP