Najważniejsze jest bezpieczeństwo Europy, także gospodarcze
22 stycznia 2025

Najważniejsze jest bezpieczeństwo Europy, także gospodarcze

Źródło: Kancelaria Premiera

Premier Donald Tusk wygłosił dziś w Parlamencie Europejskim przemówienie, prezentując program działań polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Skupił się na haśle przewodnim prezydencji, którym jest „bezpieczeństwo” w wielu wymiarach. Zaapelował o deregulację i podkreślił rolę konkurencji oraz jednolitego rynku, co ma bardzo ważne znaczenie dla przedsiębiorców.

Jak zauważa Kinga Grafa, zastępczyni dyrektor generalnej ds. europejskich Konfederacji Lewiatan, przemówienie premiera Tuska było emocjonalną odpowiedzią na współczesne wyzwania stojące przed Europą. Niewiele usłyszeliśmy na czym powinno się opierać bezpieczeństwo gospodarcze UE. Jednak bardzo cieszy apel do Parlamentu Europejskiego o deregulację oraz podkreślenie roli konkurencji i jednolitego rynku. Problem z konkurencyjnością, z którym boryka się Europa wziął się m. in. z braku dialogu ze środowiskami biznesowymi i tworzeniem regulacji bez wiedzy jak wpłyną one na funkcjonowanie europejskich firm. – Miejmy nadzieję, że obecna kadencja odwróci ten zły trend. Fundamentem bezpieczeństwa Europy musi być silna gospodarka – dodaje.

W wystąpieniu premier Donald Tusk poświęcił również sporo miejsca bezpieczeństwu energetycznemu. Zwrócił uwagę na problem wysokich cen energii, które poważnie zagrażają konkurencyjności Europy, i zaapelował do europosłów o wnikliwą analizę regulacji prowadzących do ich wzrostu.

Rosnąca presja regulacyjna staje się poważnym obciążeniem dla firm, które zmuszone są do ponoszenia ogromnych kosztów związanych z dostosowywaniem się do zmieniających się przepisów. Dodatkowo, wysokie ceny energii, które są 2-3 razy wyższe niż w USA, jeszcze bardziej pogarszają sytuację. Szacuje się, że w najbardziej optymistycznym scenariuszu ceny energii w Europie do 2050 roku będą nadal o 50% wyższe niż w USA, Chinach czy Indiach. W związku z tym niezbędne są zdecydowane działania na rzecz wzmocnienia konkurencyjności europejskiego przemysłu, oparte również na korzystnych ramach regulacyjnych – podkreśla Luana Żak z biura Lewiatana w Brukseli.

W wystąpieniu premier Donald Tusk zaapelował również do europosłów o wzmocnienie współpracy w kluczowych obszarach, takich jak deregulacja oraz realizacja paneuropejskich projektów obronnych, na którą muszą się znaleźć środki, nawet jeśli będą pochodzić z emisji wspólnego długu. Podkreślił także znaczenie solidarności oraz wzywał państwa członkowskie do zwiększenia nakładów na obronność do poziomu 5 proc. PKB, jako odpowiedź na współczesne wyzwania geopolityczne.

Premier odwołał się do historycznego doświadczenia Polski i Europy i podkreślił konieczność wiary w możliwości wspólnoty, jak również dokonań Europejczyków, przypominając o roli jednolitego rynku oraz konkurencyjności gospodarczej jako filarów stabilności i rozwoju.

Konfederacja Lewiatan przypomina o postulatach przygotowanych wspólnie z firmami, w których zwraca uwagę na tematy kluczowe dla biznesu, jak m. in. zintegrowany jednolity rynek i lepsze stanowienie prawa. Wspólnie z naszymi członkami oraz BusinessEurope przygotowaliśmy szczegółową informację o barierach i nadregulacji, z którymi mierzą się europejskie firmy, jako nasz wkład do konsultacji strategii jednolitego rynku, jak również propozycji omnibus.

Konfederacja Lewiatan