Apel biznesu do przywódców UE: musimy przywrócić Europę na drogę bezpieczeństwa i dobrobytu
24 marca 2022

Apel biznesu do przywódców UE: musimy przywrócić Europę na drogę bezpieczeństwa i dobrobytu

BusinessEurope przedstawia swoje postulaty w kontekście odbywającego się właśnie szczytu Rady Europejskiej (24-25 marca), jednoznacznie potępiając atak Rosji na Ukrainę i sugerując rozwiązania dla szeregu wyzwań czekających UE w bliskiej i dalszej przyszłości.

BusinessEurope deklaruje pełne wsparcie dla Ukrainy, jednocześnie apelując do UE o przyjęcie środków, które pomogą złagodzić negatywne skutki dla europejskich przedsiębiorców. Jak pokazały ostatnie tygodnie, nasze firmy w aktywny sposób zapewniają Ukrainie pomoc humanitarną i wspierają uchodźców szukających schronienia w UE.

BusinessEurope oczekuje przede wszystkim: 

  • Stworzenia jasnych wytycznych i szczegółowych informacji na temat sankcji jak i środków wsparcia tak szybko jak to możliwe
  • Skoordynowanego wspólnego wysiłku UE, USA i Wielkiej Brytanii we wdrażaniu sankcji, przygotowywaniu pakietów wsparcia dla przedsiębiorców i pracowników, oraz przygotowywania rozwiązań na wypadek zakłóceń w dostawach
  • Walki z rosnącymi cenami i zabezpieczenia dostaw energii, które pomogą przywrócić Unię na ścieżkę bezpieczeństwa i dobrobytu.

W kwestii polityki energetycznej BusinessEurope, uważe że:

  • UE powinna prowadzić dywersyfikację źródeł dostaw energii przy jednoczesnym powrocie do bardziej realistycznej polityki energetycznej i klimatycznej.
  • W najbliższym czasie podjęte muszą zostać środki mające na celu tymczasowe uregulowanie cen gazu i zniesienie barier dla zintegrowanego europejskiego rynku energii.

Poza tym BusinessEurope postuluje o: 

  • Zaadresowanie trudności, jakie napotykają przedsiębiorstwa w europejskim przemyśle obronnym i kosmicznym i zwiększenie innowacyjności tego sektora
  • Zwiększenie wydatków na badania i rozwój oraz inwestowanie przynajmniej 3% PKB w innowacje
  • Pogłębianie stosunków handlowych z kluczowymi partnerami UE i przyspieszenie ratyfikacji wynegocjowanych dwustronnych umów o wolnym handlu, np. z Mercosurem, Meksykiem i Chile.

 

Z oryginalnym dokumentem w języku angielskim można zapoznać się tutaj >>