Będziemy wspierali firmy, aby przenosiły produkcję do Polski
14 marca 2024

Będziemy wspierali firmy, aby przenosiły produkcję do Polski

Deregulacja gospodarki, przygotowanie strategii przemysłowej, udział polskich firm w odbudowie Ukrainy i konsultowanie wszystkich zmian w prawie z przedsiębiorcami to priorytety resortu – powiedział Krzysztof Hetman, minister rozwoju i technologii na spotkaniu z władzami i członkami Konfederacji Lewiatan.

Szef resortu rozwoju i technologii przekonywał, że bardzo istotna dla przedsiębiorców będzie ustawa deregulacyjna.  Wysoki stopień biurokratyzacji polskiej gospodarki jest barierą, z którą mierzą się przedsiębiorcy w codziennej działalności. Z najnowszych badań Grant Thornton wynika, że połowa firm deklaruje, że biurokracja utrudnia im funkcjonowanie.  Obecnie narzeka na nią około 49% firm, przy czym 17% uważa tę barierę za „bardzo silną”.

Minister zapowiedział również przygotowanie strategii przemysłowej. To niezwykle ważne, żebyśmy wiedzieli, które działy gospodarki i jak rozwijać. Nowa strategia ma się wpisać w strategię przemysłową UE.

 – Naszym priorytetem będzie także zbudowanie systemu wsparcia dla firm, aby były zainteresowane przeniesieniem produkcji do Polski. Chcemy określić newralgiczne obszary dla bezpieczeństwa państwa i zachęcić funkcjonujące w nich  przedsiębiorstwa do uruchomienia produkcji w naszym kraju – podkreślił.

Priorytetem ministerstwa rozwoju i technologii będzie koordynowanie inicjatyw związanych z odbudową Ukrainy. Zgłosiło się prawie 3 tys. polskich firm zainteresowanych udziałem w odbudowie Ukrainy.

Minister Krzysztof Hetman podsumowując pierwsze miesiące rządu zwracał uwagę na chaos kompetencyjny między poszczególnymi resortami, np. koleje są w gestii trzech resortów, mieszkalnictwo w dwóch. – Mamy groch z kapustą w tym zakresie. Staramy się to uporządkować – powiedział minister.

Obecny na spotkaniu Mariusz Filipek, pełnomocnik ds. deregulacji i dialogu gospodarczego przypomniał, że pierwszy pakiet deregulacyjny już znalazł się w wykazie prac legislacyjnych. Prace nad drugim, który skoncentruje się na  łamaniu barier już trwają.

– Dla nas bardzo ważna jest również cyfryzacja gospodarki. Zdajemy sobie sprawę, że bez dostosowania przepisów prawnych nie będziemy mogli zachęcać firm do cyfryzacji – powiedział pełnomocnik.

Konfederacja Lewiatan