Bruksela: Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w tzw. sprawie Schrems II
20 października 2020

Bruksela: Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w tzw. sprawie Schrems II

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w tzw. sprawie Schrems II unieważnił porozumienie USA -UE, tzw. Tarczę Prywatności (Privacy Shield). Orzeczenie fundamentalnie zmieniło zasady bezpiecznego przekazywania danych osobowych z Unii Europejskiej do USA i spowodował, po stronie przedsiębiorstw działających na rynku unijnym, dużą niepewność co do standardów bezpiecznego i zgodnego z prawem przekazywania danych osobowych do państw trzecich (w szczególności do USA).

 

W związku z tym KL zdecydowała o dołączeniu do szerokiej koalicji organizacji biznesowych, pod wodzą Federacji Szwedzkiej (Confederation of Swedish Enterprise) wnioskującej o włączenie sprawy wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie Schrems II do agendy spotkania na szczycie Rady UE, który odbył się 9 października br. W efekcie działań koalicji, na spotkaniu zapoczątkowana została dyskusja ministrów sprawiedliwości państw członkowskich UE, dotycząca konsekwencji omawianego wyroku, w tym jego wpływu na przedsiębiorców.

KL wystąpiła równolegle do władz polskich, w tym do p. Mateusza Morawieckiego, Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Cyfryzacji, oraz p. Zbigniewa Ziobry, Ministra Sprawiedliwości, z apelem o zajęcie wyraźnego stanowiska w sprawie omawianego wyroku na szczeblu Rady UE oraz zintensyfikowanie współpracy z Komisją Europejską w celu zapewnieniem silnych, stabilnych podstaw prawnych dla przepływów danych poza UE.

Zobacz pełną treść:

Apel koalicji unijnych organizacji biznesowych przed szczytem Rady UE 9 października br. w sprawie Schrems II

Pismo KL do p. Premiera M.Morawieckiego oraz p. Ministra Z.Ziobry w sprawie konsekwencji wyroku w sprawie Schrems II

 

Konfederacja Lewiatan