BusinessEurope apeluje do Przewodniczącego Rady Europejskiej
24 lutego 2021

BusinessEurope apeluje do Przewodniczącego Rady Europejskiej

Przed zbliżającym się posiedzeniem Rady Europejskiej (25-26 lutego) BuisnessEurope wysłało list do Przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michella, w którym zwraca uwagę na kwestię szczepionek i nowych ograniczeń na granicach wewnętrznych UE.

 

„Wzywamy członków Rady Europejskiej do lepszej koordynacji krajowych środków łagodzących skutki pandemii COVID-19, aby utrzymać otwarte granice i zachować funkcjonowanie Jednolitego Rynku. Należy unikać nieuzasadnionych i nieproporcjonalnych jednostronnych ograniczeń, a tam, gdzie nie da się uniknąć kontroli granicznych, należy wprowadzić wydajne Zielone Korytarze” – czytamy w liście.

List podkreśla także, że jeśli chodzi o szczepionki na COVID, to z pewnością istnieje możliwość poprawy w celu zwiększenia produkcji, przyspieszenia szczepień i zapewnienia dostępu do nich wszystkim krajom na całym świecie. Jednak zrzeczenie się porozumienia TRIPs w ramach WTO oraz ochrony praw własności intelektualnej nie jest właściwą odpowiedzią.

Otóż bez zachowania właściwej równowagi między dostępem do leków ratujących życie a ochroną praw własności intelektualnej, zdolność do opracowywania szczepionek i innowacyjnych rozwiązań w przyszłości będzie zagrożona. Ponadto ochrona własności intelektualnej ma również kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa produktów i bezpiecznego stosowania szczepionek.

Pobierz pełną treść listu (ang.) >>

 

Konfederacja Lewiatan