BusinessEurope: Co handel może zrobić dla klimatu, czyli coś więcej niż graniczny podatek węglowy
23 czerwca 2020

BusinessEurope: Co handel może zrobić dla klimatu, czyli coś więcej niż graniczny podatek węglowy

W trakcie trwających dyskusji na temat tego, w jaki sposób UE może lepiej wykorzystać swoją politykę handlową do osiągnięcia celów polityki klimatycznej, dzisiejsza publikacja BusinessEurope „Co handel może zrobić dla klimatu” ma na celu uzupełnienie brakujących elementów debaty.

Markus J. Beyrer, Dyrektor Generalny BusinessEurope, powiedział dzisiaj na konferencji prasowej w Brukseli: „Europejski biznes stoi za Zielonym Ładem i uważamy, że aby odniósł on sukces, Europa musi  kompleksowo podchodzić do kwestii handlu i klimatu. Nasze niedawno opublikowane stanowisko na ten temat pokazuje, że oprócz wprowadzenia granicznego podatku węglowego, Europa ma wiele innych możliwości poprawy swoich globalnych działań w dziedzinie klimatu, właśnie poprzez swoją politykę handlową.”

Nowe stanowisko BusinessEurope ws.  handlu i klimatu obejmuje dwanaście wielostronnych, dwustronnych i jednostronnych obszarów, w których globalne działania w dziedzinie klimatu mogą być promowane poprzez politykę handlową, takie jak np. wznowienie wysiłków zmierzających do zakończenia negocjacji w sprawie Porozumienia dot. Towarów Środowiskowych Światowej Organizacji Handlu (skrót z ang. WTO), ustanawianie światowych standardów w zakresie ekologicznych produktów i usług, czy też usuwanie barier taryfowych i pozataryfowych dla towarów i usług związanych z ochroną środowiska.

Dyrektor Beyrer stwierdził także: „W sprawie granicznego podatku węglowego (skrót z ang. CBA) nasze stanowisko jest jasne: jeśli narzędzie to zostanie ocenione jako realna opcja, to nie uważamy, że powinno ono zastąpić już istniejące środki w zakresie ucieczki emisji w ramach unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji, w tym bezpłatnych uprawnień. W zależności od projektu CBA utrzymanie tych istniejących środków niekoniecznie oznaczałoby podwójną ochronę lub dyskryminację w stosunku do naszych partnerów handlowych. Oczywiście kluczową kwestią jest zgodność wszystkich takich środków z aktualnym zestawem zasad WTO.”

Stanowisko BusinessEurope „Co handel może zrobić dla klimatu” znajduje się tutaj .

 

Konfederacja Lewiatan

Adam Dorywalski, biuro Konfederacji Lewiatan w Brukseli