EFNI 2022. Co czeka Polskę, Europę i świat w dobie niepewności?
30 sierpnia 2022

EFNI 2022. Co czeka Polskę, Europę i świat w dobie niepewności?

Pół roku wojny w Ukrainie. Rosnąca niepewność polityczna i ekonomiczna. Ryzyko braku surowców energetycznych. Zaburzone łańcuchy dostaw. Rekordowe susze w Europie i w Polsce. Wciąż trwająca pandemia koronawirusa. Skala niepewności z jaką mierzy się dziś biznes ma nieznany współcześnie wymiar. O tym, jak prowadzić biznes i żyć w czasach zmiany, będą rozmawiać uczestnicy XI Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie.

– Podczas tegorocznego EFNI dominować będzie temat wyzwań, jakie wobec państw, wspólnot, gospodarki i rynków wywołuje szeroko rozumiana niepewność. W najbliższych latach ta niepewność nas nie opuści i musimy się do niej przyzwyczaić – mówi dr Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan.

„Czy Europie potrzebny jest wielki reset?”, „Gospodarka – nadmiar czy umiar?”, „Zielony horyzont 2050”, „Czy technologia uratuje świat?” – to cztery bloki tematyczne tegorocznego XI Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie. Wydarzenie odbędzie się od 12  do 14 października 2022 roku. Organizatorem jest Konfederacja Lewiatan.

Jednym z głównych gości tegorocznej edycji EFNI będzie prof. John Kean, politolog z University of Sydney i Wissenschaftszentrum Berlin, nazwany przez The Times „jednym z wiodących myślicieli i pisarzy politycznych”. Madrycki „El Pais” zaliczył go do „czołówki światowych analityków systemów politycznych”, a zdaniem Australian Broadcasting Commision jest „jednym z wielkich intelektualnych materiałów eksportowych Australii”. Podczas Forum John Kean będzie mówił o skali niepewności w wymiarze gospodarczym, politycznym i społecznym oraz o powinnościach przed którymi stoją dziś państwa.

Niepewna przyszłość Europy

Wojna w Ukrainie jest największym konfliktem z jakim przyszło się mierzyć Europie od II wojny światowej. Choć obecna sytuacja wymusza przyjęcie europejskiej perspektywy, nie unieważnia wyzwań związanych z innymi regionami świata. Nowego wymiaru nabrała współpraca transatlantycka. Dla Europy i USA oznacza to konieczność rewizji nie tylko polityki obronnej, ale również relacji biznesowych. Od podejmowanych decyzji zależy przyszłość kontynentu, w tym Polski.

Niepewność gospodarcza

Skala niepewności z jaką mierzy się w 2022 roku polski biznes nabiera historycznego wymiaru. Szczególnie, gdy dodamy do niego rekordową inflację, rosnący poziom braku zaufania biznesu do władzy, którego przykładami są chociażby fiasko Polskiego Ładu czy brak europejskich środków z Krajowego Planu Odbudowy.

Biznes wkroczył w okres, w którym szacowanie czynników ryzyka, zwłaszcza w dłuższej perspektywie, staje się coraz trudniejsze. Mamy do czynienia z problemami z globalnymi łańcuchami dostaw, rosnącymi okresami przestojów, ryzykiem nowych pandemii czy politycznymi napięciami wpływającymi na rynki finansowe.

Duży wpływ na kształt polskiego rynku pracy ma obecność pracowników z Ukrainy. Niepewność związana z przyszłością tego kraju jest kolejną niewiadomą dla przedsiębiorców, którzy muszą zdecydować, jak wykorzystać kompetencje i talenty nowych pracowników.

– To ważne, aby w czasie tak poważnych zawirowań przedsiębiorcy rozmawiali nie tylko w swoim gronie, aby mieli szerszą perspektywę. Wiedza o kluczowych zjawiskach zachodzących w otoczeniu biznesu, w geopolityce i przestrzeni międzynarodowej, między sektorami i grupami społecznymi, pomaga podejmować lepsze decyzje. Nikt nie wie jaka będzie przyszłość, ale znajomość trendów może ją nam trochę przybliżyć – przekonuje dr Małgorzata Bonikowska, członkini Rady Programowej EFNI, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych i ośrodka THINKTANK.

O tych gorących dla biznesu tematach będziemy rozmawiać w ramach ścieżki „Gospodarka – nadmiar czy umiar?”.

Niepewność technologiczna

W świecie technologii szacowanie i minimalizacja ryzyka jest na porządku dziennym. Jednak  rosnąca popularność przechowywania w chmurze czy pracy zdalnej sprawia, że bezpieczeństwo nabiera nowych wymiarów.

Co więcej, na popandemicznym rynku pracy rodzi się konflikt między pracodawcami, którzy często oczekują powrotu do biur, a pracownikami chcącymi pracować hybrydowo lub zdalnie.

Rywalizacja w biznesie przenosi się na poziom konkurencji algorytmów, big data oraz sztucznej inteligencji. Rosnące tempo automatyzacji procesów oraz robotyzacja błyskawicznie zmieniają rynek pracy.

Tempo zmian wymusza nie tylko konieczność szkolenia pracowników, ale i przekwalifikowywania. Trwa debata o kompetencjach przyszłości. Dotyczy to również decyzji na poziomie państw. Czy politycy potrafią zrozumieć ich tempo? Czy kształtują charakter szkolnictwa powszechnego i wyższego, aby edukować społeczeństwo w kierunku cyfrowej dojrzałości?

Na te pytania odpowiedzi będą szukać uczestnicy ścieżki „Czy technologia uratuje świat?”.

Niepewność klimatyczna

Unijny plan zielonej transformacji jest bardzo ambitny. Powstaje jednak pytanie czy wojna w Ukrainie nie zakłóci, a może nawet opóźni reformy i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku?

Dla Europy konieczność odejścia od rosyjskich źródeł energii oznacza przymus przeprowadzenia szybkiej ich dywersyfikacji. A może zrealizuje się scenariusz przeciwny i konieczność porzucenia paliw kopalnych przyspieszy energetyczną transformację?

Niezależnie od czynników natury geopolitycznej największym zagrożeniem dla biznesu jest kryzys klimatyczny i kryzys różnorodności biologicznej, który prowadzi m.in. do ryzyka pojawienia się kolejnych pandemii. Tegoroczne rekordowe temperatury i idące za nimi długotrwałe susze w Europie i w Polsce czy katastrofa ekologiczna w Odrze ukazują skalę realnych zagrożeń z jakimi przychodzi się nam mierzyć.

Uczestnicy panelu „Zielony horyzont 2050” rozmawiać będą o zielonej transformacji regionu Morza Bałtyckiego. O tym, jak skutecznie dywersyfikować źródła energii oraz wykorzystać potencjał gospodarczy i społeczny państw leżących w basenie Morza Bałtyckiego. Dyskutować będą też o tym, czy polskie miasta mogą konkurować z Zachodem pod względem standardów życia, dostępności usług czy jakości powietrza. Wszak czysta energia to również zielony transport, zwłaszcza publiczny, a ten jest elementem procesu budowy przyjaznych mieszkańcom miast.

Bogaty program EFNI

Poza panelami dyskusyjnymi w ramach czterech ścieżek tematycznych, uczestnicy wezmą udział w spotkaniach i dyskusjach organizowanych w luźniejszych formatach. Usłyszymy wybitnych naukowców, liderów biznesu, przedstawicieli administracji i władz publicznej: europejskiej, państwowej i samorządowej oraz aktywistów i członków organizacji pozarządowych.

W planach są też dyskusje Nocnych Marków, networking oraz spotkania z autorami książek.

Goście z kraju i zagranicy

W XI Europejskim Forum Nowych Idei w Sopocie udział wezmą m.in.:
Fredrik Persson, przewodniczący BussinesEurope; Prof. Jerzy Buzek eurodeputowany, były premier RP i przewodniczący Parlamentu Europejskiego; Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego; Jacek Karnowski, prezydent Sopotu; prof. John Keane, politolog, University of Sydney i Wissenschaftszentrum Berlin; prof. Radosław Markowski, socjolog, SWP; prof. Piotr Wachowiak, rektor SGG; Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni; Margaritas Schinas, wiceprzewodniączy KE; prof. Małgorzata Omilanowska, była minister kultury i dziedzictwa narodowego; prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak, ekonomistka, SGH; Urszula Pasławska, posłanka; Ewa Chodkiewicz, dyrektor Działu Ochrony Przyrody, WWF; Wojciech Szajnar, dyrektor, Centrum Projektów Cyfrowa Polska: Justyna Orłowska, doradca premiera ds. innowacji i finansów, dyrektor GovTech Polska; Antoni Bielewicz, dyrektor programu krajowego, European Climate Foundation; prof. Partha Dasgupta, ekonomista, profesor emeritus Uniwersytetu Cambride; Gertruda Uścińska, prezes ZUS; Aaron Korewa, dyrektor, Atlantic Council; Janusz Lewandowski, europoseł, były komisarz KE’ Edwin Bendyk, prezes, Fundacja Batorego; Michał Boni, eurodeputowany, b. minister cyfryzacji; prof. Magdalena Środa, socjolożka i filozofka; prof. Aleksandra Przegalińska, Akademia im. Koźmińskiego.


Europejskie Forum Nowych Idei
Sopot, Hotel Radisson Blu
12-14 października 2022
Zarejestruj się już dziś na efni.pl
#CoBędzieJutro

Partnerami strategicznymi 11. edycji EFNI są: Orange, EY i Facebook, natomiast partnerami głównymi: BASF, BNP Paribas, Województwo Pomorskie, BOSCH, Invest in Pomerania, British American Tobacco Polska, Veolia, Grabowski i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych, Fundacja Kronenberga, Google, IKEA, Lux Med, Miasto Gdańsk, Volkswagen Poznań, Stellantis, Allego, Adamed, Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych oraz Związek Pracodawców Prywatnych Energetyki.
Do partnerów wspierających należą: Benefit Systems, BOŚ Bank, Clean Air Fund, Amazon, Deutsche Bank, Loreal, Lafarge, TIER, Tik Tok, Uniwersytet Łódzki, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Radisson Blu, Miasto Gdynia, Blue Media, Otodom, 3M, Antal i BP.
Partnerami merytorycznymi EFNI 2022 są: Fundusze Norweskie, Centrum Stosunków Międzynarodowych, Think Tank, Nask.
Głównymi partnerami medialnymi wydarzenia są: Dziennik Gazeta Prawna, Money.pl, TOK FM. Medialnie wspierają nas również: ams, Biznes24, Chilli ZET, ISBNews, My Company Polska, Polska Agencja Prasowa, Puls Biznesu, Radio Zet, Trójmiasto.pl, Warsaw Business Journal.