EFNI 2022. Cyfrowa transformacja Europy
11 października 2022

EFNI 2022. Cyfrowa transformacja Europy

Biznes w erze metaversum, przyszłość rynku specjalistów, bezpieczeństwo w internecie, media społecznościowe czy rozwiązania digitalowe, które mogą wspierać dążenia firm do wejścia na zagraniczne rynki – te tematy zajmą uczestników dyskusji o cyfrowej transformacji Europy. Spróbują też odpowiedzieć na pytanie, jak wypracowywać standardy w zakresie cyfryzacji usług publicznych.

Przed nami kolejna edycja Europejskiego Forum Nowych Idei organizowanego od 11 lat przez Konfederację Lewiatan przy współudziale BusinessEurope oraz miasta Sopot. Dyskusje będą odbywać się podczas wykładów, paneli, ale także imprez towarzyszących oraz networkingowych, takich jak nowy format EFNI Talks czy rozmowy Nocnych Marków.

Biznes w erze metaversum i bariery technologiczne

W czwartek, 13 października, w ramach ścieżki tematycznej „Cyfrowa transformacja Europy” odbędzie się panel „Biznes w erze metaversum”, którego partnerami są: Antal, EY, Meta oraz  Uniwersytet Łódzki.

Jakie bariery technologiczne wciąż ważą o przyszłości i tempie rozwoju metaverse? Od idei i innowacji technologicznej do biznesu – czy i w jaki sposób monetyzować metaversum? Kto będzie głównym beneficjentem tego przedsięwzięcia? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą: Ada Florentyna Pawlak, badaczka nowych technologii, wykładowczyni w Uniwersytecie Łódzkim, Jacob Turowski, Public Policy Director CEE w Meta, Piotr Ciepiela, partner i Globalny Lider Bezpieczeństwa Architektury i Nowoczesnych Technologii w EY oraz Artur Skiba, prezes firmy Antal. Moderacja: Aleksandra Musielak, dyrektorka departamentu gospodarki cyfrowej Konfederacji Lewiatan.

GIG Economy i przyszłość rynku specjalistów

Allegro, Antal, British-American Tabacco , EY Polska – to partnerzy panelu „GIG Economy i przyszłość rynku specjalistów”. Ostatnie lata transformacji cyfrowej i trudnych do przewidzenia kryzysów, sprzyjają rozwojowi rynku niezależnych specjalistów, którzy niechętnie wiążą się z konkretnym pracodawcą. Stawiają na różnorodne projekty i zlecenia, w których wykorzystują eksperckie umiejętności, wiedzę i doświadczenie. Taki model akceptuje też wielu pracodawców.

O tym, czy istnieją sektory i branże, które w sposób szczególny rozwijają gig economy i jaki potencjał ma to zjawisko porozmawiają: Joanna Tabor-Błażewicz, Zakład Strategii Personalnych, adiunkt, Szkoła Główna Handlowa, Fabian Pietras, dyrektor Antal IT Services, Marek Żółtowski, Senior Regulatory Manager w British-American Tobacco i Magdalena Piech, Regulatory Affairs Director w Allegro. Moderacja: Artur Miernik, partner, Lider Praktyki Workforce Advisory w ramach People Advisory Services z EY Polska. Panel odbędzie się w czwartek, 13 października.

Czy powinniśmy chronić młodych przed mediami społecznościowymi?

Partnerem panelu z takim pytaniem w tytule, w czwartek, 13 października jest TikTok, a partnerami merytorycznymi: NASK oraz Inspiring Girls Polska. Uczestnicy zadadzą sobie pytanie, jak współdziałać na rzecz tworzenia bezpiecznej przestrzeni w internecie.

Zapewnienie bezpieczeństwa w internecie, w różnorodnych jego aspektach, wymaga wzięcia odpowiedzialności przez wszystkich interesariuszy. Porozmawiają o tym: Jakub Olek, Head of Public Policy and Government w TikTok, Marta Musidłowska, analityczka programu badawczego Gospodarka Cyfrowa, Fundacja Instrat, Eliza Durka, Founder & CEO w Inspiring Girls Polska, Marek Kamiński, podróżnik, Katarzyna Glinka, aktorka, twórczyni internetowa. Moderacja: Martyna Różycka, NASK/Dyżurnet.pl

Czy istnieją granice cyfrowych rynków?

Partnerami panelu są: Allegro, City Handlowy, Grabowski i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych. Tematy panelu, który odbędzie się w czwartek, 13 października, to m.in. w jaki sposób rozwiązania digitalowe mogą wspierać dążenia firm do wejścia na zagraniczne rynki i jak przedsiębiorstwa mogą wykorzystywać media społecznościowe w tym procesie.

Uczestnikami będą: Piotr Grabowski, wspólnik zarządzający w Grabowski i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych, Aleksandra Sroka-Krzyżak, Strategy Director & Chief of Staff w Allegro, Maciej Kropidłowski, wiceprezes zarządu Citi Handlowy oraz Damian Wiszowaty, CEO w Gonito i wiceprezes, Izby E-commerce. Moderacja: Aleksandra Musielak, dyrektorka Departamentu Gospodarki Cyfrowej, Konfederacja Lewiatan.

Cyfryzacja usług publicznych

Partnerami panelu „Cyfryzacja usług publicznych”, który odbędzie się w czwartek, 13 października, jest Google Poland. Transformacja cyfrowa dotyczy już niemal wszystkich obszarów życia. Niezwykłym testem jej skuteczności był lockdown wywołany pandemią. Cyfryzacja nie jest domeną biznesu, lecz również znakiem jakości administracji publicznej – państwowej czy samorządowej oraz usług adresowanych do mieszkańców.

O tym, jak wypracowywać standardy w zakresie cyfryzacji usług publicznych i gdzie szukać dobrych praktyk rozmawiać będą: Marcin Krasuski z Google Cloud, Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu, Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni, Krzysztof Drynda, prezes zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Grupa PFR oraz Wojciech Szajnar, dyrektor Centrum Projektów Cyfrowa Polska. Moderacja: Joanna Bekker, zastępczyni dyrektora zarządzającego w Polityka Insight.

Jak konkurować w czasach algorytmów i sztucznej inteligencji

W piątek, 14 października, o tym, jak konkurować w czasach algorytmów i sztucznej inteligencji porozmawiają eksperci podczas panelu, którego partnerem jest Allegro. Czy firmy w Polsce mają dziś świadomość roli narzędzi IT oraz takich technologii jak sztuczna inteligencja czy big data, w rozwoju biznesu? Czy e-commerce znosi dziś bariery, które istnieją w przypadku tradycyjnego biznesu?

Na te pytania odpowiedzą: Magdalena Piech, Regulatory Affairs Director w Allegro, Magdalena Warzybok, dyrektor zarządzająca w Kincentric Polska, Aleksandra Przegalińska, profesor w Akademii im. Leona Koźmińskiego, Maciej Mackiewicz, prezes Stowarzyszenia AntiFraud oraz Konrad Ciecierski, kierownik Pionu Zastosowań Sztucznej Inteligencji w Centrum Badań i Rozwoju (NASK). Moderacja: Grzegorz Osiecki, Dziennik Gazeta Prawna.

Sztuczna inteligencja a różnorodność i kultura pracy

W piątek, 14 października, partnerem panelu „Sztuczna inteligencja a różnorodność i kultura pracy” będzie Bank BNP Paribas, a partnerem merytorycznym Sukces Pisany Szminką.

W jaki sposób wspierać rozwój AI, która będzie uwzględniać najwyższe standardy w zakresie różnorodności i inkluzywności w organizacji oraz przestrzeni publicznej? Do kogo powinien należeć obowiązek gwarantowania tych standardów? W dyskusji udział wezmą Łukasz Chałaczkiewicz, Klub Champions of Change, Izabela Tworzydło, dyrektorka Departamentu Komunikacji Korporacyjnej w Bank BNP Paribas oraz Dominika Bettman, Klub Champions of Change. Moderacja: Olga Kozierowska, prezeska, Sukces Pisany Szminką.

Sektor IT w Polsce

Związek Pracodawców Technologii Cyfrowych będzie partnerem spotkania „Sektor IT w Polsce” w piątek, 14 października. Będzie ono okazją do tego, by zaprezentować zapowiedź najnowszego raportu Związku Pracodawców Technologii Cyfrowych, który powstał przy współpracy z Fundacją Republikańską. Na temat wniosków i rekomendacji dla sektora wynikających z raportu porozmawiają: Jolanta Jaworska, prezeska Związku Pracodawców Technologii Cyfrowych, Konfederacja Lewiatan,  Artur Wiza, przewodniczący Rady Nadzorczej Związku Pracodawców Technologii Cyfrowych. Moderacja: Aleksandra Musielak, dyrektorka Departamentu Gospodarki Cyfrowej Konfederacji Lewiatan.

Celem dyskusji jest pokazanie potencjału, którym może się pochwalić rynek ICT w Polsce oraz kierunków jego możliwego rozwoju. Uczestnicy dyskusji podejmą próbę odpowiedzi na pytania dotyczące metod utrzymania pozycji Polski jako lidera nowych technologii w regionie.

Program EFNI 2022 dostępny jest TUTAJ