EFNI 2022: dyskusje o gospodarce, przyszłości i Nagrody Lewiatana
20 października 2022

EFNI 2022: dyskusje o gospodarce, przyszłości i Nagrody Lewiatana

Współczesne kryzysy to wyzwanie dla biznesu i administracji. Nie ma innej drogi dla Ukrainy niż integracja europejska. Zielona transformacja firm jest już koniecznością. To niektóre wnioski płynące z rozmów na Europejskim Forum Nowych Idei 2022. Podczas gali XI edycji EFNI wręczono Nagrody Lewiatana.

Przyszłość Polski, Europy i świata w czasach wielkiej niepewności związanej z wojną w Ukrainie czy kryzysem energetycznym to główne tematy tegorocznego Europejskiego Forum Nowych Idei. W XI edycji EFNI w Sopocie uczestniczyło prawie 1400 osób z kilkunastu krajów, podczas trzech dni odbyło się ponad 70 paneli i spotkań.

EFNI 2022 trwało od 12 do 14 października w Sopocie, w hotelu Radisson Blu, a zorganizowała je Konfederacja Lewiatan przy współpracy z BusinessEurope i miastem Sopot. Hasłem było tradycyjnie #CoBędzieJutro.

Tuż przed Forum odbył się występ ukraińskiego zespołu art rockowego Prystani. Podczas sesji otwarcia EFNI 2022 uczestników powitała Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan oraz Henryk Orfinger, pierwszy wiceprezydent Lewiatana. Oboje odnieśli się do zatrzymanie przez CBA Macieja Wituckiego, prezydenta Konfederacji Lewiatan i wiceprzewodniczącego Rady Dialogu Społecznego.

Gości witali też: Jerzy Buzek, przewodniczący Rady Programowej EFNI, Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu, Fredrik Persson, przewodniczący BussinesEurope i Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego.

Prof. John Keane: w czasach niepewności doceniamy demokrację

Gościem specjalnym pierwszego dnia konferencji był John Keane, politolog, profesor, University of Sydney i Wissenschaftszentrum Berlin (WZB), który podkreślał, że w czasach niepewności coraz bardziej doceniamy demokrację. – Rządy despotyczne starają się zarządzać niepewnością, m.in. poprzez jej ukrywanie. Tymczasem demokracja publicznie przyznaje, że niepewność istnieje i pozwala społeczeństwom radzić sobie z jej skutkami – powiedział.

Czytaj więcej o sesji otwarcia EFNI 2022

Zobacz transmisję z otwarcia EFNI

Pięć ścieżek tematycznych EFNI 2022

Tegoroczne EFNI podzielone było na pięć ścieżek tematycznych: Cyfrowa transformacja Europy, Europa otwarta i różnorodna, Zielona zmiana Europy, Europa na globalnych rynkach oraz Europa przyszłości. W ramach każdej z nich odbywały się panele z udziałem ekspertów i przedstawicieli partnerów EFNI.

Ścieżka Cyfrowa transformacja Europy

Poniżej linki do relacji z paneli związanych z cyfrową transformacją Europy.

Biznes w erze metaversum Czytaj relację
GIG Economy i przyszłość rynku specjalistów
Czytaj relację
Czy powinniśmy chronić młodych przed mediami społecznościowymi?
Czytaj relację
Czy istnieją granice cyfrowych rynków?
Czytaj relację
Jak konkurować w czasach algorytmów i sztucznej inteligencji
Czytaj relację
Sztuczna inteligencja a różnorodność i kultura pracy
Czytaj relację
Cyfryzacja usług publicznych
Czytaj relację
Sektor IT w Polsce
Czytaj relację

 

Ścieżka Zielona zmiana Europy

W ramach ścieżki tematycznej „Zielona zmiana Europy” odbyło się dziewięć paneli, relacje dostępne są w linkach poniżej.

Gospodarka obiegu zamkniętego – perspektywy wdrożenia Czytaj relację
Forum Bałtyckie: szanse rozwojowe ekotransformacji Czytaj relację
Przyszłość zielonej energii w Europie
Czytaj relację
Globalna gospodarka – nowy paradygmat wzrostu
Czytaj relację
Zrównoważone i mobilne miasta
Czytaj relację
Jak rzucić palenie? W piecach
Czytaj relację
Czy istnieją dobre sposoby finansowania zielonych inwestycji? Czytaj relację
Energia dla mobilności
Czytaj relację
Transformacja zielonych organizacji
Czytaj relację

 

Ścieżka Europa otwarta i różnorodna

Relacje z paneli, które odbyły się w ścieżce tematycznej „Europa otwarta i różnorodna” poniżej w linkach.

Przywództwo na nowe czasy Czytaj relację
Jak zwiększyć dostępność mieszkań w Polsce?
Czytaj relację
Nowa Ukraina. Nowa Europa. Nowy świat
Czytaj relację
Jakich kompetencji oczekiwać będzie od nas przyszłość?
Czytaj relację
Dobrostan pracowniczy i nowe spojrzenie na kulturę organizacyjną Czytaj relację
Przywództwo kobiet – panel Akademii Liderek Henryki Bochniarz
Czytaj relację
Jakie kompetencje zdominują najbliższą przyszłość?
Czytaj relację
Świat według kobiet
Czytaj relację

Ścieżka Europa na globalnych rynkach

W tematyce ścieżki „Europa na globalnych rynkach” odbyło się dziesięć paneli. Zapraszamy do przeczytania relacji.

Łańcuchy dostaw czasów niepewności Czytaj relację
Czy biznes skazany jest na wsparcie państwa? Czytaj relację
Jak wojna w Ukrainie wpływa na rynki pracy? Czytaj relację
Przyszłość rolnictwa i rynku Czytaj relację
Wspólne wyzwania biznesu i administracji wobec współczesnych kryzysów Czytaj relację
Przyszłość rozliczeń finansowych i zaufania do gotówki Czytaj relację
Jak promować rolę kobiet w biznesie. Szklany sufit – wciąż realny problem? Czytaj z relację
Biznes i trzeci sektor: wspólne cele Czytaj relację
Konsument przyszłości: nadmiar, umiar, wygoda? Czytaj relację
Rynki finansowe w dobie niepewności Czytaj relację
Mecenat kultury – jak osiągnąć konsensus i obustronne korzyści?
Czytaj relację

 

Ścieżka Europa przyszłości

Relacje z dyskusji na temat „Europa przyszłości” dostępne są w linkach poniżej.

Zdrowe miasta – gdzie żyje się najlepiej? Czytaj relację
Transatlantyckie relacje USA – UE w dobie wojny
Czytaj relację
Europa zjednoczona czy podzielona?
Czytaj relację
Unijny plan wsparcia i przyszłej odbudowy Ukrainy
Czytaj relację
Campus Polska przyszłości – rok później
Czytaj relację
Dokąd zmierza Europa?
Czytaj relację
Plan odbudowy i integracji europejskiej Ukrainy
Czytaj relację
Czy da się mediować z organami administracji?
Czytaj relację

Nocne Marki i Spotkania Autorskie

Podczas Rozmów Nocnych Marków pierwszego dnia Forum odbyły się dwa spotkania: O chamstwie, czyli inna historia Polski oraz Rozmowy o depresji. Drugiego dnia EFNI uczestnicy mogli wziąć udział w Rozmowach o politycznym szaleństwie, w spotkaniu Wojna widziana na własne oczy oraz Zrozumieć mężczyznę.

Podczas Spotkań autorskich w ramach EFNI odbyły się rozmowy:  „Wojna czy pokój?” – spotkanie wokół najnowszej książki prof. Grzegorza Kołodki. „Od komika do lidera. Fenomen prezydenta Zełenskiego” – to spotkanie z Natalią Bryżko-Zapór, autorką książki „Ja tu zostaję. Fenomen Wołodymyra Zełenskiego”, byłą radczynią Ambasady RP w Kijowie. „Zwyczajne życie artysty” – to spotkanie z Wojciechem Marczewskim, reżyserem filmowym oraz Damianem Jankowskim, publicystą „Więzi” i współautorami książki „Świat przyspiesza, ja zwalniam”. „Czy hakerzy zagrażają twojej firmie?” – spotkanie z Jakubem Bojanowskim, ekspertem od cyberbezpieczeństwa i autorem książki „Zdążyć przed hakerem”.

Piątkowe spotkania dotyczyły zagadnień „Cyberwojna? Czy to możliwe?”, „Zmienić świat na lepsze” oraz „Życia Kory Jackowskiej”. Rozmawiano też na temat „Prawa człowieka w zmieniającej się rzeczywistości” i „Jak żyć zdrowiej?”.

Rozmowy EFNI TALKS

EFNI TALKS jako nowy format na Forum, skupiło się w tym roku m.in. na omawianiu wniosków z raportów. Dyskutanci omówili temat młodych na rynku pracy – wnioski z raportu „Make the change” Citi Handlowy i Sieć Przedsiębiorczych Kobiet oraz „Wartości młodych. Czym żyją, co planują?” i „Reskilling – rewolucja na rynku edukacji”.

W ramach EFNI TALKS odbył się również panel dotyczący pilnie oczekiwanych przez rynek zmian systemowych w obszarze gospodarowania odpadami, stanowiących rzeczywiste wdrożenie zasady „zanieczyszczający płaci”. Była też dyskusja na temat równości płac w Polsce i Europie i rozmowa o wpływie trendów na cele zrównoważonego rozwoju firm. Zorganizowano też spotkanie w ramach podcastu Polityki Insight „Nasłuch” na temat: „Kto wygra wybory?”.

„Leaders of Today & Leaders of the Future. Jak potoczą się losy świata?” – to jeden z tematów piątkowego EFNI TALKS. Uczestnicy mieli też okazję wzięcia udziału w rozmowach „Pracownicy skarżą się na dyskryminację i mobbing? Jak ich wspierać dbając o interes firmy”, „Przeciwdziałanie molestowaniu w miejscach publicznych i w pracy” oraz w spotkaniu z Małgorzatą Bieniaszewską „Lider nie idealny”. Inne tematy to „Cykl Kariery” i „Equal voice”.


Laureaci Nagród Lewiatana w 2022 roku

Przyznaliśmy też pięć Nagród Lewiatana w 2022 roku. Zarząd Konfederacji Lewiatan przyznał dwie nagrody im. Andrzeja Wierzbickiego. Za nadawanie stylu polskiej przedsiębiorczości i kontynuowanie jej najlepszych tradycji, nagrodę w kategorii duża firma otrzymał Rafał Brzoska. W kategorii firma MSP wyróżniony został Wiktor Wolfson.

Nagrodę im. Władysława Grabskiego za działalność, która w sposób decydujący przyczyniła się do rozwoju współpracy instytucji ze środowiskiem pracodawców, otrzymał Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, były minister kultury. Nagroda Za Odważne Myślenie, wręczana przez Konfederację Lewiatan i Fundację na Rzecz Myślenia im. Barbary Skargi, trafiła do Ewy Woydyłło-Osiatyńskiej, psycholożki i terapeutki uzależnień.

Nagrodę Specjalną Zarządu Konfederacji Lewiatan przyznano Markowi Tejchmanowi, wicenaczelnemu „Dziennika Gazety Prawnej”, za wyznaczanie standardów dziennikarstwa ekonomicznego w Polsce.

Obejrzyj wideo z rozdania Nagród Lewiatana

Przeczytaj relację z rozdania Nagród Lewiatana

Kryzysy wpływają na nasze życie

W panelu „Świat według kobiet” poprzedzającym ceremonię zamknięcia EFNI kobiety poszukiwały odpowiedzi na pytania, jak na nasze życie wpływają kryzysy i jak zmieniają nasze postrzeganie rzeczywistości.

Aleksandra Przegalińska, profesor Akademii im. Leona Koźmińskiego, podkreśliła, że każdy kryzys, pandemia Covid-19 czy wojna w Ukrainie, nas hartują. – W kryzysie łatwiej o mobilizację. Obserwowałam to w czasie pandemii, kiedy kwitła samopomoc. Widać to było także w naszych reakcjach na przyjazd do Polski milionów uchodźców z Ukrainy. W dziedzinie sztucznej inteligencji, którą się zajmuję, nastąpiło przyspieszenie wielu projektów, które mają służyć społeczeństwu – powiedziała.

Zobacz relację z zakończenia EFNI 2022

60 idei – krótkie wypowiedzi ekspertów EFNI 2022

Obejrzyj też krótkie filmy nagrane w ramach #60sIDEI:

„Takiego zderzenia kryzysów na wielu polach, jak dzisiaj, nie było w historii ludzkości” – mówi dr Henryka Bochniarz, Przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan.

Były premier RP i przewodniczący Parlamentu Europejskiego podzielił się swoimi przemyśleniami o przyszłości Europy w ramach cyklu #60sIDEI.

Zobacz też, Co przynosi ludziom cierpienie i pozbawia ich godności? Władza autorytarna, arbitralna – mówił o tym w krótkim wideo profesor John Keane, gość specjalny EFNI2022.




 

„Uncertainty is often underestimated” – zobacz wypowiedź Elisy Ferreiry, komisarz UE, która mówi o głównym temacie EFNI2022.

Jak ważne dla biznesu jest przestrzeganie praworządności przez państwo? Bardzo ważne. Mówił o tym w specjalnym przekazie dla uczestników EFNI Didier Reynders, komisarz do spraw wymiaru sprawiedliwości:

 

Czy metawersum jest szansą dla biznesu? Mówił o tym Jakub Turowski, Public Policy Director, Central and Eastern Europe w Meta:

O prezentowanym na EFNI Indeksie Zdrowych Miast mówiła podczas panelu Anna Rulkiewicz, prezeska LUX MED i wiceprezydentka Konfederacja Lewiatan. Zobacz film:


„Poprawa efektywności energetycznej domu to szereg korzyści, nie tylko finansowych” – mówił Jan Ruszkowski, koordynator Rady ds. Czystego Powietrza w Konfederacja Lewiatan na EFNI 2022. Zobacz film:

„Praktycznie każdy rok stawia nas w obliczu kryzysu – mówi Witold Drożdż, członek zarządu ds. Strategii i Spraw Korporacyjnych, Orange Polska, obejrzyj tutaj EFNI: infrastruktura Orange to dzisiaj jeden z krwioobiegów funkcjonowania państwa i gospodarki

„Kobiety są silne, potrafią dobrze działać” – podkreśla Olga Złotnicka, p.o. dyrektorka wykonawcza ds. tranformacji i efektywności, Orange Polska. Obejrzyj więcej.

Statystyki XI edycji EFNI

Podczas tej edycji w Sopocie uczestniczyło prawie 1400 osób z kilkunastu krajów, podczas trzech dni odbyło się ponad 70 paneli i spotkań. Spotkania relacjonowało150 dziennikarzy z 48 redakcji.

Wśród uczestników było 518 kobiet i 682 mężczyzn. Nasze panele gościły jako ekspertów 90 kobiet (40,2 proc. panelistów) i 134 mężczyzn (59,8 proc.).

 

Partnerzy EFNI 2022

Partnerzy Strategiczni 11. edycji EFNI: Orange, EY, Meta, Google

Partnerzy Główni: Adamed Pharma, Allegro, BASF Polska, British American Tobacco Polska, Bank BNP Paribas, BOSCH, Fundacja Kronenberga, Miasto Gdańsk, Grabowski i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych, IKEA Retail Polska, Invest in Pomerania Województwo Pomorskie, L’Oréal, Grupa LUX MED, Stellantis, Samorząd Województwa Pomorskiego, Volkswagen Poznań, Veolia Energia Polska, Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych, Związek Pracodawców Prywatnych Energetyki.

Partnerzy Wspierający: 3M, Amazon, Antal, Benefit Systems, Blue Media, BP Polska,  BMW Group Polska, Clean Air Fund, DB Schenker, Deutsche Bank, Miasto Gdynia, Intel Technology Poland, Isolette, Kulczyk Foundation, KRUK, Lafarge Poland, LPP, Otodom, Radisson Blu, TIER, Tik Tok, UBER, Uniwersytet Łódzki, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Związek Pracodawców Technologii Cyfrowych Konfederacji Lewiatan.

Partnerzy Merytoryczni: SGH (Strategiczny Partner Merytoryczny), Akademia Liderek Henryki Bochniarz, Centrum Stosunków Międzynarodowych, Sukces Pisany Szminką, Fundusze Norweskie, Nask, Fundacja Nienieodpowiedzialni, Polityka Insight, PWN, ThinkTank, Fundacja WWF Polska.

Główni Partnerzy Medialni: Dziennik Gazeta Prawna, Money.pl, TOK FM.

Partnerzy Medialni: ams, Biznes24, Chilli ZET, Euractiv.pl, Forbes Women, ICAN Management Review Polska, ISBNews, My Company Polska, Polska Agencja Prasowa, Magazyn Pismo, Polityka, Puls Biznesu, Radio Zet, Rzeczpospolita, Trójmiasto.pl, Warsaw Business Journal.

Relacje, zdjęcia i wideo z paneli EFNI 2022

Z relacjami ze wszystkich paneli można się zapoznać na stronie EFNI.pl.

Zdjęcia z EFNI 2022 dostępne są na portalu Flickr.

Dziękujemy za udział w EFNI, zapraszamy w przyszłym roku 11-13 października 2023.