EFNI – edycja 9 i pół: Jak będzie wyglądał świat, Europa i Polska po pandemii
02 października 2020

EFNI – edycja 9 i pół: Jak będzie wyglądał świat, Europa i Polska po pandemii

• Mam nadzieję, że w czasie dzisiejszego spotkania uciekniemy od codziennej polityki, bieżących spraw i pokażemy, że mimo ograniczeń i trudności robimy swoje – powiedziała Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, otwierając Europejskie Forum Nowych Idei – edycja 9 i pół.
• W tym roku tematem przewodnim konferencji, która odbywa się online, jest odbudowa i funkcjonowanie gospodarki w czasie i po kryzysie wywołanym pandemią COVID-19.

Gości EFNI powitali Henryka Bochniarz i Jerzy Buzek, przewodniczący Rady Programowej EFNI.

– Świat się zatrzymał. Nie wierzyliśmy, że tak się może stać. Ale przed nami wielkie wyzwania. Europa będzie miała swój zielony ład. Dodatkowe pieniądze zmienią naszą rzeczywistość – stwierdził Jerzy Buzek.

Zdaniem Markusa Beyrera , dyrektora generalnego BusinessEurope europejska gospodarka musi wyjść z kryzysu gospodarczego silniejsza, ale i otwarta na świat.

– Pandemia, kryzys to nie są wynalazki naszych czasów. Poprzednie pokolenia też ich doświadczały i się z nimi zmagały. Kryzys jest częścią naszej egzystencji. Ale pamiętajmy, że pandemia uruchomiła naszą kreatywność i innowacyjność. Dzięki nowym technologiom życie stało się łatwiejsze – powiedział Jacek Kowalski, członek zarządu ds. Human Capital, Orange.

Wśród gości Forum pojawią się m.in. Michał Kurtyka, minister klimatu, Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego, Piotr Patkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, Główny Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych, Marek Niedużak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Niezwykle interesująco zapowiada się prezentacja raportu „Impuls dla Polski 2020-2022” przygotowanego przez Konfederację Lewiatan. Raport z jednej strony pokazuje najefektywniejsze decyzje strategiczne dla kierunków rozwoju polskiej gospodarki, a z drugiej precyzyjnie wskazuje, co i jak trzeba robić w ciągu najbliższych 18-24 miesięcy, żeby wkroczyć na ścieżkę przyspieszonego wzrostu.

Polskiej i europejskiej gospodarce w obliczu pandemii i kryzysu poświęcona będzie  sesja plenarna „Świat, Europa, Polska po pandemii”. Kryzys pokazał, że porządek świata staje się kruchy i nieprzewidywalny, a jednocześnie na naszych oczach zachodzą nieodwracalne zmiany na rynkach pracy. Powrót do świata sprzed pandemii nie wydaje się możliwy.

Uczestnicy sesji plenarnej „Priorytety inwestycyjne UE i Polski” będą się zastanawiać czy i w jaki sposób Polska i Europa mają szansę na odbudowę zerwanych łańcuchów dostaw, jak chronić rynki przed asymetrią inwestycji, jak regulować handel w obszarze usług cyfrowych, czy inwestor zagraniczny jest pożądany w przypadku infrastruktury krytycznej?

Temat Zielonego Ładu będzie obecny na sesji „Od Green Deal do Good Deal. Wyzwania i  szanse związane z Europejskim Zielonym Ładem”. Polityka klimatyczna UE to propozycja bardzo ambitnej strategii, która ma doprowadzić do neutralności klimatycznej w 2050 roku. To priorytet nowej Komisji Europejskiej i strategia kluczowa dla unijnego, w tym polskiego biznesu, dotycząca całej gospodarki, zarówno sektora energetycznego, jak również wszystkich sektorów przemysłu.

****
EFNI 2020
Organizator: Konfederacja Lewiatan
Współorganizator: BusinessEurope
Partner Strategiczny: Orange
Partnerzy Główni: BASF, Bosch, FCA, Google, IKEA, Microsoft, PFR Portal PPK,
Siemens
Partnerzy Merytoryczni: Think Tank, Centrum Stosunków Międzynarodowych
Główni Partnerzy Medialni: Business Insider, Dziennik Gazeta Prawna, TOK FM
Partnerzy Medialni: 300 Gospodarka, Chilli Zet, Euractiv, My Company Polska, Puls
Biznesu, Sztuczna Inteligencja, Warsaw Business Journal, Wyborcza.biz
Producent Wykonawczy: Platige Image

 

Konfederacja Lewiatan