EFNI: Nowe i tradycyjne media – misja i model biznesowy
06 października 2020

EFNI: Nowe i tradycyjne media – misja i model biznesowy

Szeroko pojęte zmiany rynku mediów były tematem dyskusji panelowej podczas EFNI, w której udział wzięli: Dorota Adamczyk-Mroczek, chief digital revenue oficer w Agorze, Barbara Sowa, szefowa wydań́ cyfrowych i audio „Pisma. Magazynu opinii”, Jacek Wasilewski, medioznawca z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Dorota Żurkowska-Bytner, członkini zarządu i dyrektorka ds. rozwoju biznesu w TVN Discovery Polska. Spotkanie poprowadził Leszek Jażdżewski, redaktor naczelny „Liberté!”.

 

Jacek Wasilewski mówił o zmianie sposobu korzystania z tradycyjnych mediów, które są obecnie mniej popularne, ponieważ wymagają od odbiorcy znacznie większego wysiłku i uwagi. Mówił jednak, że mimo że młodzi przenoszą się do nowych mediów, to nadal często oglądają w nich media tradycyjne. Nadal są chętni na wydania papierowe – a sukces naszego magazynu pozwala wierzyć, że istnieje potrzeba mediów, które objaśnią świat, a nie są tylko krótką notką – powiedziała Barbara Sowa. Dorota Adamczyk-Mroczek wskazywała na ciągłą popularność „mediów z tradycjami” i ponad 100 tysięcy osób, które codziennie sięgają po gazety w Polsce. Mówiła jednocześnie o potrzebie zmiany medialnych modeli biznesowych na bardziej zaawansowane technologicznie. Wskazywała równocześnie na problem dominacji rynku mediów przez gigantów technologicznych, które nie tworzą żadnych treści.

Istotną częścią dyskusji była kwestia wiarygodności mediów, w tym przejmowania przez nadawców prywatnych misji mediów publicznych. – Obserwuję potrzebę znalezienia kierunkowskazów, wiarygodnych źródeł informacji – odbiorcy nie odchodzą bowiem od mediów w ogóle, oni po prostu odchodzą do innych nośników – mówiła Dorota Żurkowska-Bytner. Jacek Wasilewski zwracał z kolei uwagę na wyzwania związane z edukacją młodych w zakresie krytycznego myślenia i łączenia faktów, co jest szczególnie trudne w dobie upadku roli mediów jako „gate keeperów” oraz demokratyzacji źródeł informacji.

Dorota Adamczyk-Mroczek wspominała o badaniach, które potwierdzają, że media tradycyjne nadal cieszą się najwyższym wskaźnikiem zaufania, w przeciwieństwie do mediów społecznościowych – według niej kluczem do sukcesu i ich modelem biznesowym powinna być konsekwencja i wiarygodność. Barbara Sowa podkreślała w tej mierze potrzebę silnego skupienia na fact-checking’u.

W czasie dyskusji podkreślano także znaczenie i zainteresowanie odbiorców lokalnymi informacjami i produkcjami, szczególnie w dobie globalnych dostawców treści. Dorota Adamczyk-Mroczek przyznała, że lokalność jest bardzo istotna, a „im większy staje się świat, tym ważniejsze jest to, co znajduje się blisko nas”.

Partnerem panelu był portal Wyborcza.biz