Handel zagraniczny w odwrocie
13 czerwca 2024

Handel zagraniczny w odwrocie

W kwietniu br. wartość eksportu towarów wyniosła 120,4 mld zł, co oznacza spadek o 2,2% w stosunku do analogicznego miesiąca 2023 r. Wartość importu towarów zmniejszyła się o 2% i osiągnęła 119,5 mld zł - podał NBP.

Komentarz Mariusza Zielonki, eksperta ekonomicznego Lewiatana

Kwiecień jeszcze przynosi dodatnie saldo obrotów towarowych. W skali miesiąca zmniejszyło się jednak z blisko 2,1 mld zł do 880 mln zł. W danych przedstawionych przez NBP widać efekty tego co dzieje się w przemyśle. Branża motoryzacyjna, do niedawna odpowiadająca za wzrosty produkcji, powoli wytraca moc, co już jest widoczne w eksporcie towarów. Tylko w tej branży spadki eksportu były silniejsze niż spadek eksportu ogółem.

Widoczne jest także przygotowywanie się Europy do Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Branża RTV bowiem jako jedna z nielicznych zwiększyła swoje moce eksportowe. Lada moment także i w Polsce (dane za maj) zobaczymy wzmożoną sprzedaż odbiorników TV.

W imporcie towarów widać niestety, że przemysł prawdopodobnie, mimo dość dużej zmienności w pierwszym kwartale br., podąży drogą spadków. Potwierdzenia tej tezy możemy również się doszukać w danych o indeksie PMI dla polskiego sektora przemysłowego.

Konfederacja Lewiatan