Indeks Lewiatana. 70% firm niepokoi szybki wzrost płacy minimalnej
19 lipca 2023

Indeks Lewiatana. 70% firm niepokoi szybki wzrost płacy minimalnej

70% przedsiębiorców uważa, że szybki wzrost płacy minimalnej będzie miał negatywny wpływ na działalność firm. Szczególnie zaniepokojone są małe firmy – wynika z lipcowego badania, które na zlecenie Konfederacji Lewiatan przeprowadził CBM Indicator.

Pozytywny wpływ szybkiego wzrostu płacy minimalnej (do 4300 zł w 2024 roku) na działalność firmy dostrzega 16% respondentów, dla 14% jest to neutralne.

Wzrostu płacy minimalnej boją się małe firmy

Szczególnie obawiają się wzrostu płacy minimalnej firmy małe (73%), ale także duże 64% i średnie (63%). Plusy szybkiego wzrostu płacy minimalnej zauważa 18% firm średnich, 15% małych i 14% dużych.

83% przedsiębiorców oczekuje zmiany dotychczasowego mechanizmu wyliczania płacy minimalnej. Liczą na to szczególnie firmy duże (92%). Za zmianami jest również 84% firm małych i 80% średnich.

Budżetówka powinna dostać podwyżki

Trzy czwarte menedżerów zarządzających firmami uważa, że konieczny jest wzrost wynagrodzeń w sferze budżetowej np. nauczycieli, aby zahamować pogarszanie się jakości usług. Przeciwnego zdania jest co czwarty menedżer. Za wzrostem płac w budżetówce opowiada się 78% firm średnich, 76% małych i 70% dużych.

Przeczytaj: Warunki prowadzenia biznesu pogorszyły się dla 63% firm

 Cykliczne badanie nastrojów przedsiębiorców „Indeks Biznesu”  przeprowadził w lipcu br., na reprezentatywnej próbie przedsiębiorców, CBM Indicator na zlecenie Konfederacji Lewiatan.

Konfederacja Lewiatan