Indeks Lewiatana. Warunki prowadzenia biznesu pogorszyły się dla 69% firm
16 listopada 2022

Indeks Lewiatana. Warunki prowadzenia biznesu pogorszyły się dla 69% firm

69% przedsiębiorstw uważa, że w ostatnich sześciu miesiącach, pogorszyły się warunki prowadzenia biznesu. 28% nie widzi znaczącej zmiany, a dla 3% warunki się poprawiły. Najbardziej krytycznie oceniają rzeczywistość małe firmy – wynika z badania, które na zlecenie Konfederacji Lewiatan przeprowadził CBM Indicator.

Warunki działalności gospodarczej pogorszyły się dla 70% małych firm, 67% średnich i 66% dużych. W czasie badania przeprowadzonego w lipcu br. warunki prowadzenia firmy jako niekorzystne oceniało 72% przedsiębiorców.

Nastroje dotyczące prowadzenia firmy w najbliższym czasie w kontekście biznesowym są niekorzystne – przeważa nastawienie negatywne nad pozytywnym. 60% przedsiębiorców ma negatywne nastawienie, a 36% jest pozytywnie usposobiona, 4% firm nie było w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Najbardziej pesymistycznie (63%) postrzegają rzeczywistość menedżerowie z firm średnich. W przypadku firm dużych odsetek ten wyniósł 60%, a małych 59%.

Jeszcze bardziej niekorzystne są nastroje przedsiębiorców odnośnie prowadzenia firmy w kontekście zmian w prawie i działań administracji. 68% przedsiębiorstw obawia się takich zmian, w tym 68% małych i dużych oraz 67% średnich. 28% firm ma pozytywne nastawienie (30% dużych, 29% małych oraz 25% średnich).

Cykliczne badanie nastrojów przedsiębiorców „Indeks Biznesu”  przeprowadził w listopadzie br., na reprezentatywnej próbie przedsiębiorców, CBM Indicator na zlecenie Konfederacji Lewiatan.

Konfederacja Lewiatan