Informacja dla firm aktywnych w Brukseli
05 maja 2020

Informacja dla firm aktywnych w Brukseli

Poniżej prezentujemy najważniejsze punkty planu belgijskiego rządu dot. stopniowego otwierania gospodarki. Każdy z nich może jednak ulec zmianie w zależności od przebiegu pandemii.

Od poniedziałku 4 maja praca zdalna z domu nadal rekomendowana, ale już nie obowiązkowa dla wszystkich pracowników przedsiębiorstw uznanych za inne niż kluczowe. Oznacza to stopniowe otwieranie gospodarki umożliwiające powrót do miejsca pracy również pracownikom biurowym, ale pod warunkiem, że można zagwarantować dystans społeczny w miejscu pracy (lub alternatywne środki o tym samym poziomie ochrony). Praca biurowa na dawnych zasadach na pewno nie będzie możliwa wcześniej niż 8 czerwca (możliwe, że nawet dużo później).
Od 11 maja otwarte będą wszystkie sklepy/usługi przy zachowaniu środków higieny i ostrożności (np. limit osób w sklepie), ale usługi wymagające bliskiego kontaktu z klientem takie jak np. fryzjer pozostaną zamknięte.
Od 18 maja otwarte też usługi wymagające bliskiego kontaktu np. fryzjer przy zachowaniu środków bezpieczeństwa.
Od 18 maja możliwość prywatnych spotkań w domach.
Do 8 czerwca nie są możliwe wyjazdy/przyjazdy do Belgii inne niż zdefiniowane jako kluczowe. Kluczowymi wyjazdami/przyjazdami są też podróże służbowe. Jednak jest to równoznaczne z obowiązkiem 14 dniowej kwarantanny przy wjeździe do Belgii.
Do 8 czerwca obowiązek zakrywania twarzy (maską, szalikiem) w komunikacji publicznej. Zaleca się korzystanie z niej tylko jeśli jest to niezbędne oraz unikanie godzin szczytu.
Do 8 czerwca zamknięte wszystkie puby/restauracje/bary.
Coronavirus: Belgian exit strategy (kliknij aby pobrać materiał w jęz. angielskim)

Konfederacja Lewiatan