Jak zorganizować opiekę zdrowotną dla uchodźców z Ukrainy?
15 marca 2022

Jak zorganizować opiekę zdrowotną dla uchodźców z Ukrainy?

Doprecyzowanie statusu prawnego uchodźcy, koordynacja doraźnej pomocy medycznej przy przekraczaniu granicy, uzgodnienie zasad finansowania świadczeń medycznych w obecnych warunkach prawnych, utworzenie rejestru uchodźców wojennych czy angażowanie ukraińskiego personelu medycznego – to niektóre propozycje rozwiązań dotyczące opieki zdrowotnej dla uchodźców z Ukrainy, które przygotowali eksperci Lewiatana i firm członkowskich.

Propozycje pracodawców znajdziesz tutaj. Propozycje rozwiązań dotyczących opieki zdrowotnej dotyczące pomocy dla uchodźców wojennych z Ukrainy

Kryzys wywołany działaniami wojennymi w Ukrainie i związana z tym skala przemieszczania się uchodźców oznaczają konieczność podjęcia pilnych działań pomocowych, między innymi w zakresie opieki medycznej. Doświadczenia wojenne uchodźców i trudne warunki podróży stanowią dodatkowe ryzyko zdrowotne, co znacząco podwyższa priorytet tych działań.

 – Wprowadzane regulacje nie mogą zdusić energii i bezprecedensowej woli pomocy, jaką widzimy w naszym społeczeństwie. Z tego względu powinniśmy częściej mówić o koordynacji działań, niż ich centralizacji. Jednocześnie analizując funkcjonujący dziś w Polsce system ochrony zdrowia trudno jest nie mieć obaw, czy jako państwo jesteśmy w stanie sprostać wyzwaniom jakie niesie ze sobą kolejny duży kryzys. Tymczasem obecnie obowiązujące rozwiązania nadal nie wykorzystują w pełni potencjału jaki jest dostępny na polskim rynku opieki zdrowotnej. Prywatni świadczeniodawcy posiadają infrastrukturę, doświadczenie i zasoby kadrowe, które mogą stanowić istotną wartość i uzupełnienie publicznego systemu w zabezpieczaniu rosnących potrzeb zdrowotnych pacjentów. To czas, kiedy świadczeniodawcy niepubliczni powinni stać się komplementarną częścią tego systemu – mówi Anna Rulkiewicz, prezes Grupy LUX MED.

– System ochrony zdrowia, obciążony nowymi zadaniami, wymaga dodatkowego finansowania. W perspektywie krótkoterminowej konieczne jest wskazanie specjalnych środków finansowych w ramach działań doraźnych, zaś docelowo ukształtowanie systemu uwzględniającego wspólne, międzynarodowe finansowanie w ramach funduszu celowego opartego na zasadzie solidaryzmu – mówi Kacper Olejniczak, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Bezpośrednio po przekroczeniu granicy uchodźcy potrzebujący natychmiastowej pomocy medycznej mogą skorzystać z doraźnie zorganizowanych punktów. Potrzebna jest tu odpowiednia koordynacja i bieżące reagowanie na skalę migracji oraz potrzeby w zakresie zaopatrzenia w leki i środki opatrunkowe. Na kolejnych etapach konieczne jest ustalenie statusu uchodźcy oraz zapewnienie planowej organizacji opieki medycznej i trybu jej finansowania, wraz z formalnym nadaniem uprawnień do korzystania ze świadczeń.

Szczególne znaczenie ma dostępność personelu medycznego, ograniczona już wcześniej z powodu zaangażowania w zwalczanie pandemii koronawirusa i jej następstw. Wskazane jest pilne angażowanie personelu spośród uchodźców, dzięki czemu obniża się bariera językowa, a także zapewniona jest ciągłość pracy zawodowej.

Konfederacja Lewiatan